1 Temmuz'dan İtibaren Maaş Kesintisi

Özel sektörde 45 yaş altı 100-250 çalışanı bulunan yerlerin zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemine katılacağı aktarıldı.

1 Temmuz'dan İtibaren Maaş Kesintisi
1 Temmuz'dan İtibaren Maaş Kesintisi Ecem Şenol
Bu içerik 3861 kez okundu.

Türkiye genelinde 45 yaş altındaki 100-250 çalışanı bulunan özel sektörün, 1 Temmuz'dan itibaren zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemine katılacağı öğrenildi. Ülke genelinde tasarrufların artırılması iddiasıyla 1 Ocak'ta başlayan sisteme 45 yaş altındaki çalışanların kademeli olarak katılımı devam ederken, bu kapsamda önümüzdeki ay özel sektörden yaklaşık 1,5 milyon çalışanın sisteme dâhil olmasının beklendiği aktarıldı.

BES'e otomatik katılım kapsamında ilk aşamada bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün 1 Ocak 'ta memurlar ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektörün, 1 Nisan 2017'de sisteme girerken, 100- 250 çalışanı olan özel sektörün de 1 Temmuz itibarıyla sisteme katılım sağlayacağı duyuruldu.

Özel sektörden yeni katılım sağlayacak çalışanlardan da prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacağı ve çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verileceği bilgisi paylaşılırken, 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacağı öğrenildi.

Ayrıca emeklilik halinde hesabındaki birikimi yıllık gelir sigortasıyla almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i kadar ilave devlet katkısı teşviki verileceği bilgisi de eklendi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Türkiye Ekonomi Özel Sektör Bireysel Emeklilik Açıklama Sistem 45 Yaş Çalışan 1 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500