11 Yıl Cemaat’in İçindeydim!

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Fehmi Koru, Fethullah Gülen ile yaptığı görüşmeleri anlattı.

11 Yıl Cemaat’in İçindeydim!
11 Yıl Cemaat’in İçindeydim! Yaren Yalçın
Bu içerik 1652 kez okundu.

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Fehmi Koru, Fethullah Gülen ile yaptığı görüşmeleri anlattı.

17-25 Aralık sürecinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın FETÖ lideri Fethullah Gülen ile yaptığı görüşmeleri anlatan Fehmi Koru, Gülen’in ABD’ye gittikten sonra değiştiğini söyledi.

17-25 Aralık’tan sonra Fethullahçı Terör Örgütü’nün bu yapılanmayı yurtdışına taşıdıklarını, orada Türkiye’yi kötü göstermeyi amaçladıklarını belirten Koru, Zaman Gazetesi’nin ilk çıktığı dönemlerde Cemaatle irtibatı olmadığını, gazetenin İstanbula’a taşınacağı haberinden sonra Gülen isminin gündeme geldiğini, kendisinin temsilcisi ve başyazarı olarak Ankara’da kaldığını, gazetenin cemaatle irtibatlı kişilerin yönetiminde devam ettiğini, zaman zaman Fethullah Gülen’in gazetecilerle toplantı yaptığını, bu amaçla Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kurulduğunu, 11 yıl cemaatle irtibatlı süreçte yer aldığını, cemaatten ayrılmasının barışçıl yollarla olmadığını kaydetti.

90’lı yılların FETÖ’nün yurtdışına açılma dönemi olduğunu vurgulayan Koru, dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından desteklendiklerini, okul açmak için hazırlandıklarında cumhurbaşkanının ellerine mektuplar vererek gönderdiğini söyledi.

18 Aralık akşamı görüşlerini almak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ikametgahında görüştüğünü kaydeden Fehmi Koru, “Devletin savcıları ve polislerini kullanarak bu yapılabilir mi? Direkt gidip Gülen’e sorayım “ sözlerine  Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘İyi olur’ cevabını verdiğini söyledi.

Bu konuyu dönemin Başbakanı Erdoğan ile de görüştüğünü söyleyen Koru, aynı istek ve arzunun kendisinde de olduğunu gözlemlediğini, ‘Hemen gidin mutlaka konuşun’ dediğini, konunun aciliyeti nedeniyle devletin uçağının tahsisinin teklif edildiğini, bu teklifi geri çevirerek kendi aldığı biletle bir gün sonra ABD’ye gittiğini, sabah saat 11.00’de yaklaşık 40 dakikalık görüşme yaptığını, Gülen’in “Böyle olayları asla tasvip etmeyiz, devletin memurları amirlerini dinlemez. Biz bir hizmet hareketiyiz; Eğitim faaliyeti içerisindeyiz. Kapatılması bizim arzu etmediğimiz bir şeydir. Sosyal medya denen şeyde şahsımla, sevdiğim insanlarla ilgili saldırılar var. Sosyal medya söz konusu ise size yakın olan insanlar o işlerle meşgul, bu saldırılar durdurulsun. Hatta daha iyisini yapalım, bir mektup vereyim, Sayın Cumhurbaşkanı’na iletirsiniz” ifadelerini kullandığını, mektubun ertesi gün New York’ta kendisine ulaştırıldığını aktardı.

24 Aralık’ta döndüğünü, mektubu doğrudan Cumhurbaşkanı Gül’e ilettiğini, Gül’ün mektubu okuduğunu, içeriğinde siyaseti etkileyecek şeyler yapmama gibi kararlılıkların tekrar edildiğini belirten Fehmi Koru, 25 Aralık’ta Başbakan’la makamında görüştüğünü, Erdoğan’ın “Birazdan çıkacağım Abdullah Bey’le görüşeceğim. Bu anlattığınız samimi hava içerisinde iseler benim oğluma kadar en yakın bildiğim insanlara neden tutuklama girişiminde bulunuldu?” dediğini aktardı. Başka bir iradenin operasyonları düzenlediğini ileri süren Koru, Erdoğan’ın bu kanaatte olmadığını söyledi.

Fehmi Koru, ABD’nin Gülen tutumuna yönelik ise “ABD’nin Fethullah Gülen’i neden iade etmediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Sonuçta birtakım hukuki gerekçeler ifade ediliyor ve ‘Amerikan sistemi böyle şeylere izin vermez’ deniliyor ama aynı Amerika hukukla hiç ilgisi olmayan Panama’nın Cumhurbaşkanı Noriega’yı alıp 30 yıl cezaevinde tuttu. Amerikan sistemi buna müsait” şeklinde konuştu.

darbe girişimi araştırma komisyonu fehmi koru abdullah gül fethullah gülen tayyip erdoğan 17-25 aralık abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500