143 Darbecinin İddianamesi Hazır

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 kişinin şehit edildiği olaylarla ilgili 135'i tutuklu, 143 darbeci asker hakkında iddianame hazırlandı.

143 Darbecinin İddianamesi Hazır
143 Darbecinin İddianamesi Hazır Başak Tatar
Bu içerik 330 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin hazırladıkları darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2'si polis 34 kişinin şehit edildiği olayla ilgili, 135'i tutuklu 143 şüpheli asker hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başar, FETÖ’lülerin 15 Temmuz 2016'da, adı ‘15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'ne tanklarla çıkmaları ile başlayan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma sonuca bağlandı; iddianame hazırlandı. 34 kişinin yaşamını yitirdiği darbe girişimine ilişkin 135'i tutuklu 143 şüpheli asker hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylandı.

İddianamede; aralarında erlerin de bulunduğu tutuksuz 8 şüphelinin olayın vahametini anladıktan sonra köprüden ayrıldıkları belirtildi. Darbe girişimi gecesi 00.40 ve sonrasında çok sayıda vatandaş ve kolluk kuvvetinin köprüye çıkmasının ardından tanklardan birinin 4 kez top atışı yapması ve uzun namlulu silahlarla askerler tarafından ateş açılması sonucu 15 Temmuz'un ilk şehitlerinin verildiği aktarıldı. Söz konusu iddianamede kasten öldürmeye teşebbüse maruz kalan 318 müşteki yer alırken olaylar sırasında 2'si er, 5'i rütbeli 7 askerin de öldüğü kaydedildi.

Bütün şüphelilerin ise "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' ve ''anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ile "kasten öldürme" suçlarından 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsiyle cezalandırılmalarının istendiği ifade edildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sanal Ağa Dev Whatsapp Operasyonu

 

fetö iddianame 15 temmuz 15 temmuz şehitler köprüsü savcılık darbe girişimi şehit asker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500