“15 Temmuz Akşamı Hakan Fidan Geldi”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın darbeci yaveri Yarbay Levent Türkkan’ın 40 sayfalık ifadesi ortaya çıktı.

“15 Temmuz Akşamı Hakan Fidan Geldi”
“15 Temmuz Akşamı Hakan Fidan Geldi” Yaren Yalçın
Bu içerik 1890 kez okundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın darbeci yaveri Yarbay Levent Türkkan’ın 40 sayfalık ifadesi ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan Yarbay Levent Türkkan, Akın Öztürk ve Yurtta Sulh Konseyi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hayatında ilk defa hür iradesiyle konuştuğunu belirten Yarbay Türkkan, gariban zeki bir çocuk olduğunu, kendisine sahip çıkıldığını, o dönemlerde kanına girildiğini, kendisinin bu durumun farkında olmadığını söyledi.

Darbeci yaver hiçbir insan evladının kendi vatandaşına, askerine, polisine mermi sıkmayacağını söyleyerek vatan haini olmadığını savundu.

Yarbay Türkkan, ortaokuldayken askeri liseye girmesi için Cemaat’in kendisiyle ilgilendiğini; Sınavdan önce abilerin soruları kendisine verdiğini, sınavda aynı soruların çıktığını, Lise ve Harp Okulu’nda da abilerle görüşmeye devam ettiğini kaydederek, abilerin Gülen’i mehdi olarak gördüklerini, 3-4 ay himmet vermediğinde ‘Hz Ömer malının yarısını bağışladı’ örneğinin verildiğini aktardı.

Personel şubesinde subayından astsubayına, generaline kadar Cemaatçi olmayan yoktur diyen Yarbay Levent Türkkan, abilerin Hulusi Akar’ı sevdiğini, Akar’ın darbeyi kabul edeceğini ve yöneteceğini düşündüklerini söyledi.

Hulusi Akar ve Necdet Özel’i babam gibi seviyordum diyen Türkkan, iki komutanın da hiçbir şeyden şüphelenmediğini, seçim dönemlerinde kendilerine karışmadığını, genelde AKP’ye oy verdiklerini, dershane krizinden sonra ‘Hangi ilde hangi parti güçlüyse ona oy verin, HDP bile bunlardan iyidir’ dediklerini, bunun üzerine CHP’ye oy verdiklerini açıkladı.

Yarbay Türkkan, Adil Öksüz’ün Cemaat’te Genelkurmay Başkanı seviyesinde olduğunu kaydederek, 13 Temmuz günü Genelkurmay Başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan’ın kendisine ‘Sen Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Efkan Ala ve MİT Müsteşarı’nın evini biliyor musun?’ diye sorduğunu, kendisinin ‘Biliyorum’ cevabını verdiğini, sonrasında ‘1-2 saat sonra bir şeyler olabilir, sen hiçbir şey bilme ama yarın için hazırlık yap, yanında kimlerin yer alacağını seç. Perşembe günü fiili olarak darbe olacak, yarın gece 03.00’te bütün kuvvet komutanları, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar olmak üzere 100 bürokrat alınacak, hazırlık yap. Gece senin evinde toplanacağız, komutanın evine helikopterle ineceğiz, komutanı alıp götürecekler’ dediğini aktardı.

Yarbay Türkkan, 15 Temmuz akşamı saat 16.00-17.00 civarı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın geldiğini, komutanlarla görüştüğünü, Fidan çıktıktan 3-4 dakika sonra Özel Kuvvetlerin içeriye girdiğini söyledi. Orhan Yıkılkan ve Mehmet Dişli’nin geldiğini, Yıkılkan’ın ‘Faaliyet 03.00’ten şimdiye alındı’ dediğini, Hulusi Paşa için ‘Kabul edecek, sen Kenan Evren olur musun?’ diye soracağını, evet derse problem kalmayacağını, konuştuklarını, ikna olmadığını söyledi.

Darbe girişiminin başında Akın Öztürk Paşa olduğunu sanmıyorum, o orada sadece bir kukla açıklamasında bulunan Yarbay Türkkan, darbe planlayıcıların 94 mezunu subaylar olduğunu iddia etti. Sabah kadar 300 cevapsız arama geldiğini, Orhan Yıkılkan’ın albay abilerle görüşüp talimatlar aldığını ve koordine ettiğini belirterek, Akıncı Üssü’nde birileriyle görüşüyordu ama Adil abi mi başkası mı bilmiyorum, Adil çok önemli bir adam; Genelkurmay imamı olabilir dedi.

Darbe girişimi gecesi 02.00-03.00’ten sonra neler olduğunu sorgulamaya başladığını belirten Türkkan, Partigöç Paşa’nın o gece etkisiz olduğunu, sabah olduğunda komutanın ona kaydığını, teslim olma aşamasında komutayı aldığını, tankları ve uçakları Orhan Yıkılkan’ın yönlendirdiğini, kendisinin Zekai Paşa’yı aradığını, Zekai Paşa’nın ‘Gelin bizi teslim alın’ dediğini açıkladı.

Yarbay Levent Türkkan, kod adının Ahmet olduğunu, bu kod isimleri hatta çocuklarının isimlerini bile Cemaat’in seçtiğini söyledi ve paralelcilerin çocuklarının iki ismi vardır; İsmin biri Pensilvanya’dan gelir, diğerini kendiniz seçersiniz dedi. Türkkan, 42 yıllık hayatının yalan olduğunu, hayatını bina ettiği her şeyin yalan olduğunu, insanlığından utandığını da ekledi.

15 temmuz darbe girişimi darbeci yaver levent türkkan cemaat fetö adil öksüz mit hakan fidan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500