15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasında Karar

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında 71 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasında Karar
15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasında Karar Meltem Yüksel
Bu içerik 604 kez okundu.

Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 kişinin şehit olduğu olaylara ilişkin 133’ü tutuklu, 143 asker hakkında açılan davada 9 ay sonra karar çıktı. Mahkeme heyeti, ‘Anayasayı ihlal’ suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu 133 sanık hazır bulundu. Öte yandan çok sayıda müşteki ve izleyici de duruşmaya katıldı.

Saat 10.45 ‘de kararını açıklayan mahkeme, Türk Ceza Kanunu’n 309. Maddesinde yer alan ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs’ suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. 

Abdullah Tayyip Olçok’un şehit edilmesine ilişkin 12 sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bazı sanıklar da ‘Anayasayı ihlal suçuna yardım’ suçundan 17 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılırken, bazı sanıklar da 15’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, hükmü okumaya devam ettiği öğrenildi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Dava Darba 15 Temmuz FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500