2 Bin 300 Yıllık Şaheser Ordu'da Bulundu

Ordu'nun Kurul Kalesi'nde yapılan arkeolojik kazılarda, 2 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen mermerden ve yüksekliği 110 santimAna Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

2 Bin 300 Yıllık Şaheser Ordu'da Bulundu
2 Bin 300 Yıllık Şaheser Ordu'da Bulundu Tuğba Önkibar
Bu içerik 988 kez okundu.

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ve ekibinin yürüttüğü kazı çalışmaları Ordu’nun Altınordu İlçesi Kurul Kalesi’nde devam ediyor. Yapılan kazıda, ağırlığı 200 kilo civarında ve boyu 110 santim Ana Tanrıça Kibele heykeline rastlandı. 

Belediye olarak kazılara bu yıl 500 bin TL destekte bulunduklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz şunları kaydetti:

"Bu yer Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin maddi olarak desteklemeye devam ettiği bir kazı alanıdır. Çalışmalar için geçen yıl 1 milyon TL ödenek ayırarak ciddi bir adım attık. Bu adımdan sonra Kurul Kalesi’nde çalışmalar hızlandı. Umarım önümüzdeki yıl bu kale ve etrafı ortaya çıkan eserlerle hem ülke hem de bölge turizmine katkı sağlayacaktır. Burası herkes tarafından ziyaret edilen bir açık hava müzesi olacaktır."

Bu heykelin ülkemizde yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu vutgulayan Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ise, şöyle söyledi:

"Çalışmaları ara vermeden sürdürüyoruz. İki gün öncesinde de kıymetli bir eser bulduk. Bizim de beklemediğimiz kadar mühim bir sanat eserini Ordu’da bulup ülke arkeolojisine kazandırdık. Bu çok nadir yaşanan durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalıların işgali esnasında giriş kapısında bulunan duvarların yıkılmasıyla yerinde kalabilmiş. Bunların yanısıra bu heykel bize Ordu Kurul Kalesi’nin çok mühim bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu."

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, maddi değeri ölçülemeyen heykelin bir süre yerinde duracağını, sonrasında yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu'da müzeye kaldırılacağını belirtti.

arkeoloji kibele heykel ordu tanrıça kazı gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500