2016'da Tüm Zamanların Tüketim Rekoru Kırılmış

2016 yılı 277.2 milyar kilovat saatlik tüketimle tüm zamanların en çok elektrik tüketilen yılı oldu.

2016'da Tüm Zamanların Tüketim Rekoru Kırılmış
2016'da Tüm Zamanların Tüketim Rekoru Kırılmış Derya Kaya
Bu içerik 868 kez okundu.

Türkiye Elektrik İletişim AŞ. (TEİAŞ) verilerine göre, ülkenin elektrik tüketiminin karşılanabilmesi için üretim yatırımlarına geride bıraktığımız sene de devam edildi. Geçen yıl 272 milyar kilovat saat seviyesinde elektrik üreten Türkiye, 277.2 milyar kilovat saat de elektrik tüketti. 

2016 yılında gerçekleşen 277.2 milyar kilovat saat tüketim bir önceki yıla ait olan 265.7 milyar kilovat saat tüketime göre %4.3 artış göstererek Türkiye tarihinde tüm zamanların en çok elektrik tüketilen yılı olarak kayıtlara geçti. 

Elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki 5.5 milyar kilovat saat fark ise, enterkonnekte sistem üzerinden ithalat yapılarak karşılandı. 

TEİAŞ'ın verilerine göre, geçtiğimiz yıl günlük bazda en çok eletrik tüketimi 10 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Hava sıcaklıklarının yükselmesi ve klima kullanıma bağlı olarak söz konusu tarihte 905 milyon kilovat saat elektrik kullanıldı.

En düşük elektrik tüketimi ise Kurban Bayramının birinci gününe denk gelen 12 Eylül 2016 günü gerçekleşti. Bu gün sadece 513 milyon 805 bin kilovat saaat elektrik tüketildi. 

Türkiye'nin elektrikte kurulu olan gücü  2016 yılında bir önceki yıla göre %7 büyürken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'da elektirik üretimine yapılan yatırımların tüketimi karşılar nitelikte devam edeceğini ifade etmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ
Mücadelenin Galibi Anadolu Efes

Elektirk Tüketimi TEİAŞ Elektrik Faturaları Yıllık Elektrik Tüketimi Berat Albayral Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500