"2019'da Aday Olmayacağım"

‘Adalet Yürüyüşü’nden sonra Almanya’nın Der Spiegel dergisine konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Başak Tatar
Bu içerik 929 kez okundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’nın haftalık siyasi dergilerinden Der Spiegel'in Türkiye muhabiri Maximilian Popp'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Ben partiler üstü bir aday istiyorum" diyen CHP Lideri, Erdoğan’a karşı Abdullah Gül’ün adaylığının akıllı bir öneri olup olmayacağı sorulunca ne yapacağına Abdullah Gül’ün kendisinin karar vermesi gerektiğini söyledi. Şimdiden, seçimlere 2 yıl önceden bir isim verme hatasına kesinlikle düşmeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu Avrupa’yı, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la aynı görmemeye çağırdı.

Adalet Yürüyüşü ve Anayasa Referandumu’nun, Erdoğan’ın sadece ülkenin yarısı için konuştuğunu gösterdiğini ifade eden parti lideri, Adalet Mitingi’ne bir milyondan fazla insanın katılmasının kendisini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusu üzerine vatandaşların büyük çoğunluğunun Türkiye’deki gelişmelerden, hükümet baskısı ve sosyal adaletsizlikten rahatsızlığını bildiğini kaydetti. “Daha nisan ayındaki anayasa referandumunda bu kendini gösterdi. Yaklaşık yüzde 50’si Erdoğan’a karşı oy verdi. Ama insanların adalete bu denli susadığını düşünmemiştim” sözleriyle düşüncelerini aktardı.

15 Temmuz 2016 gecesi gerçekten ne olduğu sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bunu kimsenin bilmediğini; darbenin gerçek olduğunu dile getirdi. CHP Başkanı, bu hain darbeden Gülen’in sorumlu olduğu konusunda hiçbir şüphesi olmadığını; hükümeti bu cemaatin tehlikeleri üzerine devamlı uyardıklarını ama Erdoğan’ın kendilerini dinlemek istemediğini anlattı. “Gülen’le müttefiktiler; Türkiye’yi aralarında paylaştılar” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li politikacıların Gülen’i yıllarca ziyaret ettiklerini öne sürdü. İkisi arasındaki savaşın, 15 Temmuz’da 300 insanın hayatına mal olduğunu belirtip, “Türk istihbaratı 15 Temmuz günü öğleden sonra olası bir darbe ihbarı aldı ama Erdoğan, akşam eniştesinden öğrendiğini iddia ediyor. Biz, hükümetin yararlanmak için darbe girişimini belirli bir noktaya kadar bıraktığına inanıyoruz” dedi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türk Telekom'a Dev İddia

 

kemal kılıçdaroğlu açıklama adalet yürüyüşü recep tayyip erdoğan fetö 15 temmuz darbe girişimi fethullah gülen referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500