70 Yıllık Tarihî Bina Yıkılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet dönemi mimarisinin en önemli örneklerinden Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımına ilişkin ilk adımı attı.

70 Yıllık Tarihî Bina Yıkılıyor
70 Yıllık Tarihî Bina Yıkılıyor Başak Tatar
Bu içerik 810 kez okundu.

İlk olarak 2008 yılında onarılmasıyla gündeme gelen Atatürk Kültür Merkezi’ne 9 yıldır çivi bile çakılmayarak bina adeta çürümeye bırakılmıştı. 70 yıllık tarihî kültür merkezinin yıkılması sık sık gündeme gelirken; son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2017'de sanatçılarla buluştuğu iftar programında “AKM'nin yıkılıp yerine yeni ve ihtişamlı bir opera binası yapılacağını” açıklamıştı.

İBB de haziran ayında tahsis kararı alarak binanın yıkımına ilişkin ilk adımı atmış oldu. Belediye mülkiyetinde bulunan Taksim Gümüşsuyu'ndaki AKM'yi çevreleyen, 4 parselden oluşan ve içinde kültür merkezine ait müdürlük ve otopark olan 20 bin metrekarelik arazi, 2 yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bedelsiz olarak tahsis edildi. Parseller, imar planında park ve yaya yolu olarak işaretlenmiş durumda.

İBB yetkilileri ise, Hukuk Komisyonu üyelerine yaptığı açıklamada söz konusu tahsisin “inşaat işlemleri sırasında gerekli olacağı” için yapıldığını belirtti. Yıkım işleminin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılacağı; Atatürk Kültür Merkezi'nin yerine yapılacak yeni opera binasının da 2 yıl içinde tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yeni Çalışma Bakanı'nın Eski Tweet'leri Olay Oldu

 

akm atatürk kültür merkezi yıkım opera ibb istanbul büyükşehir belediyesi kültür bakanlığı bina recep tayyip erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500