A101 ve AKFA Holding'e FETÖ Operasyonu

FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonda, bünyesinde A101 marketler zincirini de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş. sahipleri hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

A101 ve AKFA Holding'e FETÖ Operasyonu
A101 ve AKFA Holding'e FETÖ Operasyonu Yaren Yalçın
Bu içerik 1169 kez okundu.

FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonda, bünyesinde A101 marketler zincirini de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş. sahipleri hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) raporları sonucu AKFA Holding'in FETÖ/PDY'ye maddi destek sağladıkları tespit edilmesi üzerine holding ve holdinge bağlı 51 şirket yöneticileri ile A101 market zinciri (Yeni Mağazacılık A.Ş.)'nin sahip, ortak ve çalışanlarının arasında bulunduğu 113 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

A101 NEDEN SORUŞTURMA KAPSAMINDA?

MASAK tarafından yapılan incelemelerde, A101 marketler zincirinin AKFA Holding'le ilişkisinin tespit edildiği ve bu nedenle arama yapılan şirketler arasına dahil edildiği bildirildi.

AKFA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda toplam 50 kişi gözaltına alındı. AKFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş ile eşi Yeliz Aktaş, Üsküdar Kandilli'deki villalarında gözaltına alındı. Fatih Aktaş ve eşi daha sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

ABD'DEKİ DERNEK VE OKULLARA 40 MİLYON DOLAR HAVALE

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve MASAK çalışanlarının 2011-2015 yıllarına yönelik yaptığı araştırmada holdingin, ABD merkezli Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Metropolitan Education, Brooklyn Amitiy School, The Respect İnstitute İnc. ve Wistom School gibi dernek ve kuruluşlara 40 milyon dolar tutarında usulsüz havaleler yapıldığını belirledi.

HOLDİNG ÇALIŞANLARI ÜZERİNDEN ABD'YE HAVALEYE DEVAM EDİLMİŞ

Ekipler çalışmaların devamında Bank Asya'ya el konulmasından sonra 'Himmet' adı altında vatandaşlardan toplanan paraların holding çalışanlarının hesaplarına yatırılarak çalışanlarının hesapları üzerinden yurt dışına havale edildiği de tespit edildi.

A101'İ 2009'DA SATIN ALDI

Tekstil sektöründe Aydın Örme'yle bilinen Turgut Aydın Holding bünyesinde faaliyet gösteren market zinciri A101, 2009 sonunda satın alındı. A101'in Türkiye genelinde 1600'e yakın mağazası bulunuyor.

Grup bünyesinde 2008'de kurulan English Home markası ve 2000'de hizmete giren Memorial Sağlık Grubu'nun çoğunluk hissesi de bulunuyor.

fetö soruşturması fetö/pdy a101 yeni mağazacılık akfa holding 113 kişi gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500