“AB Zararlı Çıkar”

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündemi değerlendirdi.

“AB Zararlı Çıkar”
“AB Zararlı Çıkar” Yaren Yalçın
Bu içerik 1349 kez okundu.

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündemi değerlendirdi.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile görüşmelerin durdurulması yönündeki kararınının vizyonsuz ve çifte standartlı, Avrupa siyaseti için alarm verici bir karar olduğunu kaydeden Numan Kurtulmuş, siyasi bir sonucu olmadığı için bu kararı yok hükmünde saydıklarını, verilen kararın AB’nin kendi değerleriyle çeliştiğini, AB-Türkiye ilişkilerinin olumsuz bir yöne gitmesini istemediklerini, olumsuz yönde ilerlemesi halinde bu durumdan Avrupa Birliği (AB)’nin daha zararlı çıkacağını söyledi.

Geri kabul anlaşmasına değinen Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, anlaşmanın eş zamanlı yürütüldüğünü belirterek, bu konuda Türkiye’nin üzerine düşen görevi yaptığını, Avrupa’nın bir an önce vize serbestisini işleme koyması gerektiğini kaydetti.

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk askerlerine düzenlenen hava saldırılarını değerlendiren Numan Kurtulmuş, saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya’ya ait olmadığının Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından teyit edildiğini, saldran hava aracının İHA ya da uçak konusunda tespiti yapıldıktan sonra gerekli girişimde bulunulacağını belirtti.

AK Parti’nin kendisine ilettiği anayasa değişiklik paketiyle ilgili çalışmaların MHP’de devam ettiğini kaydeden Kurtulmuş, resmi cevapların en kısa zamanda verileceğini, teknik müzakerelerle ilgili sorunlar aşıldıktan sonra, parlamentoya gönderme ve tarihinin liderler düzeyinde kararlaştırılacağını söyledi.

bakanlar kurulu başbakan yardımcısı numan kurtulmuş avrupa parlamentosu avrupa birliği ab vize serbestisi rusya vladimir putin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500