ABD Başkan Yardımcısı Biden: "Özür Dilerim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki yaptığı görüşme sona erdi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden:
ABD Başkan Yardımcısı Biden: Tuğba Önkibar
Bu içerik 956 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan ABD Başkan Yarımcısı Joe Biden "Yeterli düzeyde empati gösterilmediği konusunda düşünceler var. Darbe girişimine gerektiği gibi tepki veremediğimiz için şahsen Türkiye'ye geldim. Kişisel olarak buraya geldiğimde de başkanı temsil eden birisi olarak tüm ülkenize ve meslektaşlarınıza ne kadar üzgün olduğumuzu aktarmak istiyorum" dedi. Biden, "ABD halkı, ABD olarak yanınızdayız. Özür dilerim, keşke daha erken burada olabilseydim. Sizin halkınıza hayranız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Bugün Cerablus noktasında bir adım atılmıştır. Cerablus, ülkemize 20-30 km mesafede olan bir il konumundadır, sürekli oradan bizim ilçemiz Karkamış’a yapılan havan topu atışları sebebiyle rahatsızlığımı dile getirdik fakat bu anlatılamadı veya anlaşılamadı. Koalisyon güçleriyle görüşmeleri yaptıktan sonra nihai kararımızı verdik, Cerablus’a ÖSO ile birlikte koalisyon güçlerinin hava güçleriyle oraya giriş sağlandı" dedi. Erdoğan, "Şu an itibariyle Cerablus’u ÖSO mensupları ve Cerablus’lu olanlar geri almış durumdalar. Orada hükümete ait veya resmi konutları vs. ele geçirmiş durumdalar. DAİŞ de Cerablus’u terk etme durumunda kalmış vaziyettedir. İster DAİŞ, PKK, PYD, YPG, DHKP-C olsun bunlar bize göre terör örgütüdür. El Şebab olsun, terör örgütüdür. Terör örgütünün iyisi kötüsü ayrımı yapılamaz. Terörist teröristtir. Bizim anlayışımız budur" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 18.00'de başlayan görüşme saat 20.10 civarında bitti.

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Biden ortak basın açıklaması yaptı. Joe Biden, Tayyip Erdoğan'dan önce Başbakan Binali Yıldırım'la görüşmüştü.

joe biden erdoğan abd daiş pkk fetö son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500