ABD İdlib'i Vurursa Türkiye Ne yapacak?

Başbakan Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde, Suriye’deki son durum masaya yatırıldı.

ABD İdlib'i Vurursa Türkiye Ne yapacak?
ABD İdlib'i Vurursa Türkiye Ne yapacak? Ecem Şenol
Bu içerik 616 kez okundu.

ABD’nin İdlib’i vurma yönünde verdiği işaretlerin değerlendirildiği toplantıda, bu durumda Cilvegözü Sınır Kapısı’nın insani yardımlar dışında giriş-çıkışlara kapatılması kararlaştırıldı. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinde, ABD’nin İdlib’i vurması durumunda alınacak önlemler ve Suriye’deki gelişmeler değerlendirildi. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın insani yardımlar dışında ticari faaliyetlere, giriş-çıkışlara kapatılması kararlaştırıldı.

Bülent Aydemir'in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı Çankaya Köşkü’ndeki toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın da yer aldı. 1.5 saatlik toplantının ana gündem maddesi, Suriye’deki gelişmeler ve özel olarak İdlib’deki son durum oldu.

Astana sürecinde, çatışmasız bölgeler ve kontrollü sahalar memorandumu ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolüne bırakılan İdlib’de durumun karışık olduğu bilinirken, İdlib’in neredeyse tamamının El Nusra ve bağlı grupların ele geçirmesi üzerine, ABD’nin buraya müdahale ihtimali gündeme geldi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney, geçen hafta, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib Eyaleti’nde yaşanan çatışmalardan Nusra Cephesi’nin ana gövdesini oluşturduğu çatı örgütü Heyet Tahrir el-Şam’ın zaferle çıkmasının ülkenin geleceği açısından büyük bir tehlike yaratacağını söyledi. Ratney’in İdlib’de Nusra Cephesi’nin hâkimiyet kurması halinde, ABD’nin gerekli askeri önlemlere başvurmamaları konusunda uluslararası aktörleri ikna etmesinin çok zorlaşacağına dair sözleri, buraya askeri müdahalenin bahanesi olarak değerlendirildi.

Dünkü zirvede, böyle bir müdahale olursa Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlama, burada insani bir trajedi yaşanmaması konusunda alınacak askeri, diplomatik ve sivil önlemler değerlendirildi. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın insani yardımlar dışında ticari faaliyetlere, araç giriş-çıkışlarına 15 gün süreyle tedbir amaçlı kapatılması kararlaştırılırken, bir yandan da alınan ilave askeri önlemler konuşuldu. Sınırdaki mevcut TSK birliklerinin hazırlık durumu gözden geçirilirken, ABD’nin İdlib’i vurması durumunda Türkiye’nin sınır kapısını kapatmasının kaçınılmaz olduğu değerlendirilirken, öte yandan Afrin’deki gelişmelerin de yakından takip edildiği belirtildi.

Bölgedeki sıcak gelişmeler arasında, ABD Deniz Kuvvetleri komandoları, Lübnan’ın kuzeydoğusunda, Bekaa Vadisi’nin Suriye sınırına yakın Arsal Köyü’ne konuşlandı. Bekaa’da, PKK’nın daha önce aktif olarak kullandığı bir kamp olduğu bilinirken, şimdi bu bölgede ABD askerlerinin de bulunduğu ifade edildi. ABD’nin İdlib’e olası bir müdahalesine Rusya’nın nasıl karşılık vereceği, Türkiye’nin içinde olduğu Astana süreci ve çatışmasızlık bölgeleri memorandumunun bundan nasıl etkileneceği değerlendirilmeye başlandı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

ABD İdlib Türkiye Binali Yıldırım İbrahim Kalın Astana Barış Süreci Zirve Toplantı Konu Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500