'ABD - Türkiye Arasında Kıbrıs’tan Sonra En Büyük Soğukluk'

İngiliz Times gazetesi, ABD ile Türkiye arasında gelişen vize sorununu ‘on yıllardır en büyük soğukluk’ olarak değerlendirdi.

'ABD - Türkiye Arasında Kıbrıs’tan Sonra En Büyük Soğukluk'
'ABD - Türkiye Arasında Kıbrıs’tan Sonra En Büyük Soğukluk' Tuğba Önkibar
Bu içerik 546 kez okundu.

İngiliz Times gazetesi, ABD ile Türkiye arasında gelişen vize sorununu ‘on yıllardır en büyük soğukluk’ olarak değerlendirdi.

Times, kriz yorumunda bulunurken iki ülke arasındaki ilişkilerin Kıbrıs sorunu sebebiyle dibe vurduğu 1974’ü hatırlattı.

ABD, İstanbul başkonsolosluğu çalışanlarından Metin Topuz’un ‘FETÖ’ soruşturmaları çerçevesinde ‘casusluk’ gerekçesiyle 4 Ekim’de tutuklanması sonrasında dün Türkiye’den vize başvurularını süresiz bir biçimde askıya almış, Türkiye de ABD’liler için aynı kararı uygulamaya başlamıştı.

Times alınan bu kararın, ABD’ye sağlık nedenleri, turizm, iş, geçici çalışma veya okumak için alınan vizelerin hepsini kapsadığının altını çizdi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’in giderayak gerçekleştirdiği basın toplantısına iktidara yakın basında çalışan gazetecilerin çağırılmaması da gerilimi tırmandıran etkenlerden biri olarak değerlendirildi.

ABD’nin üç yıldır Suriye’de Kürt güçlere verdiği destek de ilişkilerin gerilme nedenleri arasında sayıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayındaki ABD ziyareti sırasında koruma polisleri ile protestocular arasında çıkan münakaşanın da ‘Erdoğan’ın prestijini zedelediğine’ dikkat çekildi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

ABD John Bass Turizm Vize Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500