ABD Türkiye Vize Krizinin Sebebi Belli Oldu

ABD ile Türkiye'nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının altından Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı.

ABD Türkiye Vize Krizinin Sebebi Belli Oldu
ABD Türkiye Vize Krizinin Sebebi Belli Oldu Ecem Şenol
Bu içerik 1120 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine gönderilen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'dan sonra dün sabah yeni bir gelişme yaşandı ve Amerikan Konsolosluğu'nda Emniyetle ilişkileri götüren bir isim için Başsavcılık tarafından verilen tutuklama kararı tebliğ edildi. Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin FETÖ'nün çağrısından sonra Bank Asya'ya para yatırdığı saptandı. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı da belirtildi.

17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firari Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü iddia edilen ABD Başkonsolosluğu'nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Güvenlik sebebiyle büyük bir gizlilik içinde gözaltına alınan Metin Topuz, siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

ABD Büyükelçisi Bass, tutuklanmaya ilişkin rahatsızlığını dile getirirken, hükümetten bazılarının intikam peşinde olduğunu ifade etmişti. Topuz’un tutuklanmasının ardından ABD Büyükelçiliği de Ankara’ya tepkisini mahkeme yerine medyada yargıladıklarını söyleyerek göstermiş ve ortaklığı bozdukları uyarısında bulunmuştu. Açıklamada, Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duyduğu ifade edilmişti. Askıya almayla, Trump’ın Başkanlık Kararnamesi’yle büyük tartışma yaratan kararı sonucu ABD’nin vize vermediği ülkeler olan Suriye, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’in yanına pratikte Türkiye de eklenmiş oldu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Hızır Reis'ten Milli Boksöre Tam Destek

 

Türkiye ABD Vize Krizi İntikam Açıklama Trump Dışişleri Bakanlığı Metin Topuz Tutuklama Büyükelçi Bass
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500