ABD ve Katar Arasında 12 Milyar Dolarlık Anlaşma

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen'in tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdukları Katar, ABD ile ortak tatbikat ve uçak alımı anlaşması yaptı.

ABD ve Katar Arasında 12 Milyar Dolarlık Anlaşma
ABD ve Katar Arasında 12 Milyar Dolarlık Anlaşma Ecem Şenol
Bu içerik 1309 kez okundu.

Trump Yönetimi, bir yandan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn'in başını çektiği Körfez ülkelerinin, terörü desteklediği gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkileri kesme kararına destek verirken, bir yandan da skandal niteliğinde bir karara imza attı. Washington Yönetimi’nin, terörü desteklemekle suçladığı Katar’a 12 milyar dolar karşılığında 72 adet F-15 tipi savaş uçağı satacağı öğrenildi.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Roger Cabiness’in CNN’e konuya ilişkin yaptığı açıklamada Savunma Bakanı Jim Mattis, Katar Savunma Bakanı Dr. Halid es-Attiyah ile ABD üretimi F-15 savaş uçaklarının Katar devleti tarafından satın alınmasını öngören anlaşmanın son adımlarını tamamlamak üzere görüştü. 12 milyar dolarlık satışın, Katar’a en gelişmiş savaş kabiliyeti ile ABD ile Katar arasındaki güvenlik işbirliğinde artış sağlayacağı öğrenildi.

Donald Trump geçen hafta Cuma günü Katar’ı terörizmin “üst düzey sponsoru” olarak nitelemesinin ardından; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu ülkeler, teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’la ekonomik ve diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk dış gezisini Suudi Arabistan’a gerçekleştirmiş ve Riyad Yönetimi’yle 350 milyar doları bulan silah ve askeri mühimmat anlaşması yapmıştı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tanju Çolak Hakkında Flaş Karar

ABD Katar Anlaşma 12 Milyar Dolar Uçak Anlaşması Suudi Arabistan Körfez Ülkeleri Pentagon Sözcüsü Teröre Destek Silah Mühimmat Trump Yönetimi Riyad Yönetimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500