ABD’de İlk Muhalif Ölümü

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın 8 Kasım seçimlerini kazanarak başkan seçilmesinin ardından ABD karıştı.

ABD’de İlk Muhalif Ölümü
ABD’de İlk Muhalif Ölümü Yaren Yalçın
Bu içerik 2347 kez okundu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın 8 Kasım seçimlerini kazanarak başkan seçilmesinin ardından ABD karıştı.

ABD’nin Oregon eyaletinde seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle başlayan protestolar şiddete dönüştü. Portland’da sokağa dökülen binlerce protestocu, birçok araçlara, dükkan vitrinlerine ve kamu mallarına zarar verdi. Polis, havai fişek kullanan göstericileri dağıtmak için biber gazı ve ses bombası kullandı.

Colorado eyaletinin Denver şehrinde otoyol trafiğe kapatılırken, Colorado Springs ve Boulder kentlerinde göstericiler herhangi bir müdaheleye maruz kalmaksızın dağıldı. Pennsylvania’nın Philadelphia kentinde ise Donald Trump’ın ırkçı ve göçmen karşıtı olduğunu dile getiren göstericiler, “Amerika’yı Yeniden Güvenli Yapacağız” “Trump Bizim Başkanımız Değil” yazılı pankartlar taşıdı.

Los Angeles’taki protestocular Donald Trump’ın maketini  ateşe verirken, California Oakland’da protestocuların polise havai fişekler ve molotof kokteylleri ile karşılık verdiği, en az 30 eylemcinin tutuklandığı belirtildi.

Portland polisinin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, Portland’da devam eden Trump karşıtı gösterilerde, Morrison Köprüsü’nü geçtiği sırada bir protestocunun vurulduğu kaydedildi.

abd abd başkanı donald trump trump karşıtı protesto oregon portland colorado eylem polis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500