ABD'den Türkiye'ye ÖSO Mesajı

Türkiye'nin Özgür Suriye Ordusu'na verilen desteğin yakından takip edildiğine dair açıklama yapan ABD öncülüğündeki IŞİD'le mücadele koalisyonu, bu bağlamda Türkiye'ye bir mesaj gönderdi.

ABD'den Türkiye'ye ÖSO Mesajı
ABD'den Türkiye'ye ÖSO Mesajı Ecem Şenol
Bu içerik 1670 kez okundu.

ABD öncülüğündeki IŞİD’le mücadele koalisyonu, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu’na verdiği desteği yakından takip ettiklerini açıkladı. Amerika’nın Sesi’nden Kasım Cindemir ve Rikar Hüseyin’in haberine göre ‘yakın takip’in temel noktasının ise Türkiye’nin ÖSO militanlarına verdiği eğitim ve silahlar olduğu öğrenildi.

Koalisyonun Bağdat’taki askeri sözcüsü Albay Joseph Scrocca, IŞİD’den alınan toprakların esas sahiplerine ve bölgenin yerel temsilcilerine iade edilmesini istediklerini dile getirerek, Türkiye’ye verdiği mesajda Koalisyon’un, IŞİD’i Suriye ve Irak’ta mağlup etmeye odaklanmış durumda olduğunu ve bütün ortaklarda, müttefiklerden aynı şekilde davranmasını istediklerini ifade etti.

‘Fırat Kalkanı’ operasyonu kapsamında Türkiye destekli ÖSO militanları Cerablus ve El Bab’ı ele geçirmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Suriye’de ÖSO’nun ele geçirdiği bölgelerin güvenli hale getirilmesinin ardından yeni bir ulusal ordunun inşasına geçilebileceğini söylerken, 10 ila 12 bin kişilik ÖSO savaşçısının eğitileceği belirtilmişti. Koalisyonun Türkiye’ye ‘mesaj’ının bu kapsamda olduğu ifade edildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

''Kurt Kapanı 6'' Bin Polisle Başladı

Türkiye ABD IŞİD'le Mücadele Koalisyon Özgür Suriye Ordusu Destek Silah IŞİD ÖSO El Bab Cerablus
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500