AB'den Vize Serbestisi İçin 7 Şart

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, raporunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi için sağlanması gereken yedi kriter olduğunu açıkladı.

AB'den Vize Serbestisi İçin 7 Şart
AB'den Vize Serbestisi İçin 7 Şart Tuğba Önkibar
Bu içerik 855 kez okundu.

Avrupa Birliği Komisyonu, 18 Mart'ta yapılan AB-Türkiye uzlaşmasının uygulanmasına dair üçüncü değerlendirme raporunu hazırladı. 

Bu raporda, Türk vatandaşlarına vize serbestinin verilmesi için sağlanması gereken 72 toplam kriterden yedi kriterin kaldığını söyleyerek, eksik 7 kriteri bir listeyle açıkladı:

- AB standartlarına uygun biyometrik pasaport kullanılması,

- Europol ile hareket birliği uzlaşması yapılması,

- Yolsuzlukla mücadeleye ilişkin tedbirlerin alınması,

- Terörle mücadele yasasının AB standartlarına uyacak bir biçimde tekrar düzenlenmesi,

- AB standartlarında şahsi verilerin gizliliği yasasının kabul edilip uygulanması, suç bağlantılı durumlarda AB üyesi tüm ülkelerle etkili bir şekilde işbirliği yapılması

- Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’ndaki tüm kriterlerin uygulanması

Raporda, kalan kriterler hakkında çözüm sağlamak için AB ve Türkiye'nin sürekli iletişim içerisinde olduğuna vurgu yapıldı.

Türkiye-AB uzlaşmasının tüm zorluklara karşın istikrarla sonuç verdiğine dikkat çekilen raporda, uzlaşmanın başlamasından bu hüne Türkiye’den Yunanistan’a geçişlerde ve Ege Denizi’nde yaşanan ölümlerde mühim ölçüde azalma kaydedildiği belirtildi.

Raporda, bu sene Haziran-Eylül ayları arasında Türkiye’den Yunanistan’a günlük 81 civarında sığınmacının geçiş yaptığı, bu verilerde bir önceki yıla kıyasla ortalama 2 bin 900'e yakın azalma olduğu bildirildi.

ab vize mutabakat rapor yolsuzluk terörle mücadele gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500