ABD’li Savcılar Hakkında Soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca New York Güney Bölgesi eski savcısı Preet Bharara, Savcı John H. Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

ABD’li Savcılar Hakkında Soruşturma
ABD’li Savcılar Hakkında Soruşturma Meltem Yüksel
Bu içerik 531 kez okundu.

ABD'deki Rıza Sarraf soruşturmasının da ilk savcısı olan eski Başsavcı Preet Bharara ve John H. Kim hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmaya yönelik hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, ABD'nin New York Güney Bölge Mahkemesi'nde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada, avukat Cathy Fleming'in New York Güney Bölge Mahkemesinde 30 Ekim 2017 tarihinde vermiş olduğu yeminli ifadesinin yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğunun tespit edildiği belirtildi.

15 sayfadan oluşan yeminli ifadede yer alan verilerin kim tarafından, ne şekilde elde edildiği ve önemimin ne olduğu konusunda soruşturma başlatıldığı açıklandı.

ABD Adli Makamlarına Cumhuriyet Başsavcılığınca Adalet Bakanlığı'na yazılan 17 Kasım 2017 tarihli Adli Yardım talebini içeren resmi yazı ile ifadede bulunan ABD'de yargılamada kullanıldığı anlaşılan belge, ses kaydı ve içeriklerin ne şekilde ve ne zaman elde edildiği, kim ya da kimlerden temin edildiği ve yazılı ifadelerin nelerden ibaret olduğunun sorulduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Uluslararası iç hukuka açıkça aykırı olan bu eylemler nedeniyle New York Güney Bölgesi eski savcısı Preet Bharara ve savcı Joon H. Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştır" denildi.

 

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

ABD Reza Zarrab Rıza Zarraf Savcı Soruşturma İstanbul Preet Bharara John H Kim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500