ABD'nin En Büyük Petrol Şirketine Ceza

ABD Hazine Bakanlığı, ABD’nin en büyük petrol şirketi Exxon Mobil'e, Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle 2 milyon dolar para cezası kesti.

ABD'nin En Büyük Petrol Şirketine Ceza
ABD'nin En Büyük Petrol Şirketine Ceza Başak Tatar
Bu içerik 847 kez okundu.

Dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil, Rus yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Rus devlet petrol şirketi Rosneft ile yapılan anlaşma sonucu 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Exxon Mobil ise ABD Hazine Bakanlığı’nın kestiği cezaya itiraz etti.

Merkezi Teksas'ta bulunan şirketin internet sitesinde yer alan dava dilekçesinde, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin, verdiği cezanın “adil” ve “hukuki” olmadığı savunulduğu görüldü. Kuzey Teksas Bölge Mahkemesine sunulan dilekçede, Exxon Mobil’in Rosneft’le 3 yıl önce imzaladığı ilgili anlaşmaların Beyaz Saray ve Hazine’nin o dönemdeki direktifleri çerçevesinde yapıldığı öne sürüldü.

2 milyon dolarlık para cezasının, “yetki suiistimaliyle ve keyfi”  olarak alındığının öne sürüldüğü dilekçede, OFAC’nin, yaptırımlara ilişkin başkanlık kararnamesini yeni bir yorumla geriye dönük olarak uygulamaya çalıştığı belirtilirken; bu kararın, Beyaz Saray ve Hazine'nin ilgili eylemden önce yayınladığı ve hala halka açık olan net direktiflerle uyuşmadığı kaydedildi.

Şirket 2014 yılında Rusya ile usulsüz iş yapmakla suçlanırken o dönem firmanın başında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın olması dikkat çekerken, Tillerson ekonomik yaptırımları etkisiz bulduğu için desteklemediğini ve bunun efektif olmadığının farkında olduklarını söylemişti.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

abd exxon mobil para cezası rex tillerson rusya yaptırım petrol şirketi rosneft
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500