‘Açılım’ İçin Yardım İstedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil’de görüştüğü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den yardım istedi.

‘Açılım’ İçin Yardım İstedi
‘Açılım’ İçin Yardım İstedi Yaren Yalçın
Bu içerik 694 kez okundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil’de görüştüğü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den yardım istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çarşamba günü Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile görüştü.

Selahattin Demirtaş, Kürdistan Bölgesi’ne tüm siyasi taraflar arasındaki diyalogu pekiştirmek amacıyla Kürt birliğini sağlayacak bir projeyi taraflara sunmak üzere geldiklerini belirtti. Demirtaş, Kuzey Kürdistan’da barış süreci ve taraflar arasında diyaloğun başlaması için Mesud Barzani’nin yeniden devreye girmesini istedi.

Demirtaş, yaptığı açıklamada “Kürtler arası diyaloğun gelişmesi için herkes elini taşın altına sokmalıdır. Kürt gençleri, Kürdistan sınırlarını savunmak için canını feda ederken, Kürt medyası birlik ve kardeşliğe hizmet etmeyen haberler yayımlıyor. IŞİD karşıtı koalisyon güçleri ve Kürdistan halkı bu üsluptan son derece rahatsız.

Diyaloğun birinci aşaması siyasi tarafların medyadaki dilinin değişmesidir. Bu dil, Kürt siyasi partileri arasında ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bundan böyle medya üzerinden değil direkt birbirimizle diyalog içerisinde olmalıyız’’ dedi.

IKBY Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Barzani’nin Türk hükümeti ile Kürt nüfus arasında barış sürecinin tüm Kürt ve Türklerin faydasına olacak şekilde yeniden başlatılmasını ümid ederek ‘Türkiye’deki Kürtlerin kültürel ve siyasi haklarını elde etmeye devam etmelerinin tek yolunun barışçı araçlar olduğu’ belirtildiği kaydedildi.

Ayrıca Demirtaş’ın Barzani’ye Türkiye’deki barış sürecine geçmişte ve günümüzde verdiği destek için teşekkür ettiği, Kürtlerin hakları için mücadelenin yalnızca siyasi yöntemlerle değil Ankara’da Meclis içerisinde verilmesi gerektiği, mücadelenin Kürtler ve Türklerin yaşamları pahasına verilemeyeceği konusunda fikir birliğine vardıkları ifade edildi.

selahattin demirtaş hdp ırak mesud barzani kürtler barış süreci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500