Adalet Bakanı'ndan Vize Krizi Açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ABD ile vize krizi hakkında yaptığı konuşmada, yetkililerin tutuklu konsolosluk çalışanları ile görüştüğünü ve artık krizin çabuk çözüleceğini düşündüğünü kaydetti.

Adalet Bakanı'ndan Vize Krizi Açıklaması
Adalet Bakanı'ndan Vize Krizi Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 843 kez okundu.

Kendisinin daha olumlu anlamda seyredilmesi gerektiğini düşündüğünü belirten Gül, ABD heyeti ile görüşmelerin olumlu geçtiğini, ABD'nin bazı taleplerinin karşılandığını ve vizelerle ilgili olumlu bir gelişme beklediklerini kaydetti. Çözüm konusunda tarih vermenin imkânsız olduğunu dile getiren Gül, Türkiye'deki yargılamalarla ilgili tüm hususların uluslararası çerçevede yapıldığını kaydetti.

ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un örgütlerle ne ilişkisinin olduğunun ortaya çıkacağını, soruşturmanın devam ettiğini dile getiren Adalet Bakanı, şüphe kuvvetli olduğu için tutuklama kararı verildiğini ama öncelikle bu Türk vatandaşının, ABD'nin üzerine alacağı bir şey olmadığını, eğer suçsuzsa en fazla kendi vatandaşımızı koruyacağımızı belirtti.

Örgütün lideri Gülen'le alakalı darbe öncesinde de iadesiyle ilgili talebin yapıldığını, ABD ile yapılan adli yardım anlaşmasına göre Gülen'in iade edilmesi gerektiğine de değinen Gül, ABD'ye, Türkiye'de bulunan biri saldırıda bulunsa Türkiye’nin bu konuda şuna gidin, kanıt verin demeyeceğini ve iade edeceğini belirtti.

Müftülere nikâh yetkisi yasasının laikliğe aykırı bir düzenleme olmadığını ve CHP üyelerinin yüzde 90'ının bunu ilk yapacaklar olanlar olduğunu belirten Gül, kanunların ruhunun sosyal hayatın ruhuyla uyum sağladığını kaydetti. 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Metin Topuz ABD Vize Krizi Heyet Görüşme Açıklama Müftü Nikahı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500