Adalet Bakanlığı Resmen İstedi

Adalet Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'na 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle Gülen'in geçici olarak tutuklanması istemiyle yazı gönderdi. Darbe teşebbüsüne ilişkin Gülen'le alakalı tutuklama talebinde, 15 Temmuz'daki vahşi darbe girişiminin Fetullah Gülen'in emir ve komutası idaresinde yapıldığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı Resmen İstedi
Adalet Bakanlığı Resmen İstedi Tuğba Önkibar
Bu içerik 891 kez okundu.

Yazıda, "Bu kişi ülkemizde gerçekleştirilen pek çok suça ek olarak 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan kanlı darbe girişiminin emrini veren kişi olarak tutuklanma talebiyle aranmaktadır" ifadelerine yer verildi. 

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen dava soruşturmasına ilişkin Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin Gülen hakkında çıkardığı yakalama kararının da eklendiği yazıda, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Gülen'e bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde farklı rütbelerde görev yapan bazı askerlerin yine Gülen'in emir ve komutası altında silahlı askeri bir darbe girişiminde bulunduğu kaydedildi. 

Talep yazısında, darbe teşebbüsünün Gülen'in emir ve talimatıyla yapıldığına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen ifadelere de yer verildi. Gülen'in, darbe girişimiyle birlikte  "Nitelikli şekilde kasten öldürme, Cumhurbaşkanına suikast, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek" suçları çerçevesinde arandığı aktarılan yazıda, Gülen hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan" 10 yıldan 15 yıla kadar, diğer suçlardan ise müebbet hapis cezasının öngörüldüğü kaydedildi. 

 

 

 

abd adalet bakanlığı fethullah gülen tutuklama talebi fetö darbe gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500