Adli Yıl Töreni Külliye'de

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Adli Yıl Töreni Külliye'de
Adli Yıl Töreni Külliye'de Yaren Yalçın
Bu içerik 985 kez okundu.

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Adli Yıl Açılış Törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ‘yargı bağımsızlığı ilkesine gölge düşüreceğini’ savunarak katılmadı.

 Açılış konuşmasını Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaptı. Cirit, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Bu özel ve anlamlı günün konuşmasını yapmanın heyecan ve mutluluğunu bir arada yaşıyorum. Geçen yılki konuşmamda Türk yargısının iyi bir durumda olmadığını belirttikten sonra gelecek için ülkemiz açısında sorunlu alanlardan doğan risklerin kontrol altına alındığını ifade etmiştim. Geçen yıldan bugüne önemli değişiklikler oldu. İstinaf mahkemeleri faaliyete girdi. Yargıtay olarak bunu önemsediğimizi daha önce de belirtmiştik. Bunun yanı sıra yargı üzerindeki ağır iş yükünün kaldırılması için çok önemli toplantılar yaptık. Yargıtayımızın bütün kararlarını kamuoyu erişimine açtık.

15 Temmuz darbe girişimi, devletin diğer kurumlarında olduğu gibi yargımızda da önemli sarsıntılar meydana getirdi. Kişisel ve kurumsal anlamda her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu rahatlıkla belirtmek istiyorum. Yargıtay’da görev yapan ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Hukuk devleti olarak terörle mücadelenin zorluğu bilinmektedir. Devletimiz hukuktan vazgeçmeden mücadelesini sürdürmektedir. Bölge halkının teröre karşı duruşunu takdirle karşılıyoruz.

15 Temmuz’da hukuk devletine, demokrasimize, milli birlik ve beraberliğimizle birlikte tüm değerlere yönelik FETÖ tarafından gerçekleştirilen bu hain saldırıyı kınıyoruz. Bu sadece bir darbe olarak nitelendirilemez. Bitmeyecek iç çatışmaları ile birlikte kardeş kavgalarını doğuracak bir eylemdir.

15 Temmuz’da yapılan saldırı batılı dostlarımız tarafından güçlü bir şekilde kınanmamış, hayal kırıklığı yaratmıştır. FETÖ üyeleri de adil tarafsız ve bağımsız mahkemelerce iç hukuk ve uluslararası hukuka uygun şekilde yargılanacaktır. Suçlu olanların en ağır cezaları alacakları mukakkaktır. Son günlerde yargı alanında yapılması düşünülen anayasal ve yasal değişiklikler hakkında Yargıtay'ın da görüşünün alınmasının çok yararlı olacağını düşünmekteyim. Adalet arayanın da elleri temiz olmalıdır. Hakimin tarafsızlığı, hakimin bağımsızlığı kadar önemlidir.”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yıl Töreni’nin Beştepe’de yapılmasına şu şekilde açıklık getirdi:

“Sözlerimin başında bir hususa dikkat çekmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz bu mekan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bir parçasıdır. Milletin malı, devletin malıdır. Bizler görev süremiz boyunca çalışmalarımızı burada yürütmekle mükellefiz. Ankara'da büyük çaplı toplantıları yapabilecek bir salonumuz yoktu. Böyle bir eksikliğin giderilmesi gerekiyordu. Bu bina aynı zamanda bir opera binası vazifesini görecek bir tasarımdadır. Milletimize yakışır bir eser olmasına özen gösterdik. Kongre ve kültür merkezimiz artık tüm kamu kurumlarımızın organizasyonlarına ev sahipliği yapacaktır.

Yargıtay Başkanımız, adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şimdi şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu. Burada böyle bir kongre ve kültür merkezinin devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik ve burada bugün bu toplantıyı yapıyoruz, hayırlı olsun.

Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir. 7 Ağustos'ta Yenikapı'daki ruha uygun hareket edilmesini bekliyorum."

 

adli yıl tören beştepe cumhurbaşkanı erdoğan yargıtay binali yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500