Ahmet Altan Savunma Yapıyor

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak'ın da aralarında olduğu 17 kişinin yargılandığı 'Darbe girişimine iştirak' davası 4. gününde devam ediyor.

Ahmet Altan Savunma Yapıyor
Ahmet Altan Savunma Yapıyor Ecem Şenol
Bu içerik 854 kez okundu.

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan ve Prof. Mehmet Altan ile Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin yargılandığı “15 Temmuz darbe girişimine iştirak” davasının ilk duruşması dördüncü gününde devam ediyor. Duruşmada savunma yapan Ahmet Altan, iddianamedeki suçlamaların hiçbir kanıta dayanmadığını ifade ederek, bu iddianameyi okunduğunuzda adliye sarayı diye adlandırılan yerlerin nasıl bir hukuk mezbahasına döndürüldüğünü rahatça kavrandığını ifade etti.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi, 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan,  Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi, tutuklu Ahmet Altan ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Ahmet Altan’ın kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı, Altan hakkında iddianamede yer alan suçlamaları okudu.

Ahmet Altan daha sonra Silivri Cezaevinden SEGBİS ile savunma yaptı.

“İddianame olduğu ileri sürülen, zekâdan ve hukuktan yoksun bu metin ciddi bir savunmayı asla hak etmiyor” sözleri ile savunmasına başlayan Altan, “Bu iddianameyi okuduğunuzda, içinde sanıkların, sanık sandalyelerinin, avukat sıralarının, silahlı jandarmaların, kürsülerin, cübbelerin bulunduğu ve adliye sarayı diye adlandırılan yerlerin nasıl bir hukuk mezbahasına döndürüldüğünü rahatça kavrıyorsunuz. Mehmet Altan’ın çok sevdiği bir sözü vardır, 'Bir damla kana baktığında bünyedeki bütün hastalıkları görürsün' der. Şimdi bu iddianameyi, bu bir damla kanı incelediğimizde, hukuk sisteminin cüzzama yakalandığını, etlerinin lime lime döküldüğünü bütün dünyayla birlikte göreceğiz” dedi.

“Ne diyor iddianame? Biz, darbeyi yönlendirdiği iddia edilen adamları tanıdığı iddia edilen adamları tanıyormuşuz” diye devam eden Altan, “Gizli veya açık ben hayatımda tek tweet atmadım. Veren cemaat TV’lerinde haftada 2 program yaptığımı, program başına 3 bin dolar aldığımı söyledi. 20 yıldır tek program yapmadım. Sık sık görüştüğümüz iddia edilen Alaattin Kaya ile Mehmet Altan sadece 1 kez 2008’de, ben sadece 2 kez 2010 ve 2012’de görüşmüşüm. Savcının kafası karışık olduğu için iddianameyi de hoplaya zıplaya yazmış. Bu kadar yalan yazmak kolay değil, tabii. Taraf’tan 2012’de ayrıldım. Onlar hâlâ benim 2013’te Gezi sırasındaki Taraf yazılarımdan bahsediyorlar iddianamede utanmadan. Savcının beni darbeyle irtibatlandırmak için iddianameye koyduğu Önder Aytaç benim Taraf’ta işten attığım tek adamdır. Bir bakın, eğer benim Ekrem Dumanlı ile konuşma sayım, Ekrem’in Tayyip Erdoğan’ın uçağına binme sayısından fazlaysa gelin Dumanlı ile konuşma suç mu değil mi tartışalım. Ama eğer Dumanlı, Erdoğan ile benle konuştuğunun on misli konuştuysa o zaman benim karşıma bu saçmalıklarla gelmeyin. Savcı 'örgüt lehine süreklilik arz eden' söylemler için AKP’ye bakacak; Gülen’e muhabbetlerini sunan Erdoğan’a bakacak” dedi

Balyoz davası ile ilgili suçlamalara ilişkin sözlerine “Şimdi başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yöneticileri ve Yüksek Askerî Şûra üyeleri dikkatle dinlesinler. Çünkü bu bölüm benden çok onları ilgilendiriyor” diye başlayan Altan, “Örgüt mensubu olmayan subayların tasfiyesi, yerine örgüt mensuplarının yerleştirilmesi, darbe zemininin hazırlanması. Suç bu. Önce savcının '6 yıllık süreçte' işlendiğini söylediği 'tasfiye ve terfi' işlemlerinin 'suçlusunun' kim olduğunu bir bulalım. O tayin ve terfilerin altında benim imzam var mı? Yok. Kimlerin imzası var peki? Genelkurmay başkanlarının, YAŞ üyesi generallerin. Bu altı yıllık süreçte hiç değişmeyen tek bir imza var. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Tayyip Erdoğan’ın imzası. Suç 2010-2016 arasında işlenmiş.  Savcı suçu tarif ediyor, bu suçun bir 'süreçte' işlendiğini söylüyor, suçluların kim olduğunu işaret ediyor, sonra da dönüp benim cezalandırılmamı istiyor” ifadelerini kullandı. Ahmet Altan savunmasına verilen aranın ardından devam edecek.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Seyahat Devi Ulusoy İflas Etti

Ahmet Altan Mehmet Altan Nazlı Ilıcak Açıklama Savunma Hukuk Duruşma Ağır ceza Mahkemesi SEGBİS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500