Aile Bakanlığı'ndan Çitos Efe Kararı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 'Çocuktan Al Haberi Ünlüler' gibi programında ünlenen ve sosyal medyada kısa sürede binlerce takipçi sayısına ulaşan 5,5 yaşındaki Çitos Efe lakaplı Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi ekran yüzü olan tüm çocuklar için harekete geçti.

Aile Bakanlığı'ndan Çitos Efe Kararı
Aile Bakanlığı'ndan Çitos Efe Kararı Ecem Şenol
Bu içerik 945 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın oluşturduğu kurulla ekrana çıkan çocukların aileleri ile temasa geçileceği, çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verileceği ve ekonomik anlamda sömürülmelerine izin verilmeyeceği aktarıldı.

Yurtiçi ve yurtdışından binlerce takipçisi olan Çitos Efe’nin özellikle fazla kilolu olması ve her görüntüsünde çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile hedef haline gelirken, küçük çocuğun ekrana çıkarılmasının ve sürekli yemek yedirilmesinin çocuk istismarı olduğu savunuldu.

Bunun üzerine harekete geçen bakanlık, bir kurul oluşturdu. Bu kurulun, reklam filmlerinde, dizilerde, eğlence programlarında çıkan çocukların durumunu tek tek inceleneceği ifade edildi.

Bu kapsamda ilk olarak Erzurumlu Efecan Koçyiğit'in ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, aileyi özellikle obezite konusunda uyarırken, Efecan'ın doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirten yetkililer, ekrana çıkan miniklerin psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yetkililer aileden, okullar açıldıktan sonra Erzurum İl Müdürlüğü'ne gelerek görüşmelere başlamalarını da istedi.

Efecan'ın babası Şahin Koçyiğit ise oğullarının sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve İstanbul'da tatilde oldukları dönemde özel bir hastanede, Erzurum'da ise Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çocuklarının kilosunu normal seviyeye indirebilmek için çalıştıklarını kaydetti.

Koçyiğit, Aile Bakanlığı'nın kendileriyle ilgili bu girişimini gereksiz bulduklarını, çünkü kendilerinin çocuğuyla çok ilgilenen bir aile olduklarını ifade etti. Hem pisikolojisini hem fiziksel sağlığını kontrol altında tutmaya çalıştıklarını dile getiren baba Koçyiğit, bu nedenle bakanlığın sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu olacaklarını, hatta destekleyeceklerini belirtti. Şahin Koçyiğit, ama tabii ki bilmedikleri bir nokta varsa da görüşeceklerini, Erzurum'a döndükten sonra bakanlıktan uzmanlarla görüşeceklerini ve eksik kaldıkları yerler varsa tamamlayacaklarının altını çizdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

Çitos Efe Aile Bakanlığı Efecan Koçyiğit Ekran Yüzü Çocuk Beslenme Şahin Koçyiğit Erzurum Çocuktan Al Haberi Televizyon Program
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500