Akfen Holding Hisselerinin Çoğunu Sattı

Akfen Holding TAV Havalimanı'ndaki hisselerinin büyük bir kısmını Fransız şirkete sattı.

Akfen Holding Hisselerinin Çoğunu Sattı
Akfen Holding Hisselerinin Çoğunu Sattı Ecem Şenol
Bu içerik 2683 kez okundu.

Akfen Holding, TAV Havalimanları'ndaki hisselerini Fransız şirkete devretti. Satış fiyatına göre TAV Havalimanları'nın piyasa değerinin 2 milyar dolara karşılık geldiği öğrenilirken, Akfen Holding’in, TAV Havalimanları Holding’de kalan yüzde 8.12 hissesini 160 milyon dolar karşılığında Aeroports de Paris’e satmak için anlaşma imzaladığı bilgisi paylaşıldı.

Satış fiyatına göre TAV Havalimanları’nın piyasa değeri 2 milyar dolara karşılık gelirken, Akfen Holding’in KAP açıklamasına göre hisse başına satış fiyatı 5.42 dolar oldu. Reuters hesaplamalarına göre fiyatın bugünkü serbest piyasa fiyatına göre 19.13 liraya, yani dünkü kapanış fiyatına kıyasla yüzde 7,9 prime karşılık geldiği belirtildi.

TAV Havalimanları Holding hisseleri açıklamanın ardından yüzde 4,9 yükselerek 18,6 liraya kadar çıktıktan sonra TSİ 10.08’de yüzde 3,5 primle 18.35 lirada bulunurken, Akfen Holding’in hisse satış açıklamasından kısa bir süre önce TAV Havalimanları Suudi Arabistan’da üç havalimanının 30 yıl süreyle işletmesi için bu ülkedeki düzenleyici kurumla anlaşma imzaladığını açıklamıştı.

Satın almayla birlikte ADP’nin payı yüzde 46.12’ye yükseleceği ve Akfen Holding tarafından yayımlanan bültene göre şirket 160 milyon doları Türkiye’de yapacağı yatırımlar için kullanacağı açıklandı. Akfen Holding yılın başında üç şehir hastanesi ve 2 milyar lira tutarında yenilenebilir enerji projelerinden oluşan 6,7 milyar lira tutarlı yatırımı 1,5 yıl için tamamlayacağını açıklamıştı.

TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Hamdi Akın, TAV'ın bir Türk şirketi olduğunu vurgulayarak, yaratmış oldukları bu dünya markası ile iftihar etmenin her Türk vatandaşının hakkı olduğunu ifade etti. Akın açıklamasında, TAV'ın en büyük hissedarı bir Fransız şirketi olmasına rağmen, çalışanlarının yüzde 90'ının Türk vatandaşı olması, Borsa İstanbul'a kayıtlı halka açık şirket olması, şirket merkezinin ve yatırımlarının çoğunluğunun Türkiye’de olması ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine vergisini ödemesi nedeniyle bir Türk şirketi olduğunu ve o şekilde kalacağını dile getirdikten sonra, yaratmış oldukları bu dünya markası ile iftihar etmenin her Türk vatandaşının hakkı olduğunun altını çizdi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

İstismarcı Vakıf Onur Yürüyüşünü 'Ahlaksız' İlan Etti

Akfen Holding TAV Havalimanı Satış Hisse Fransa Türkiye Türk Şirketi Açıklama Serbest Piyasa Hamdi Akın Yönetim Kurulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500