Akın İpek'e 77 Yıl Hapis Cezası İstemi

Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireylerinin ortağı olduğu Koza-İpek Holding'e ilişkin soruşturma tamamlanarak, 45 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

Akın İpek'e 77 Yıl Hapis Cezası İstemi
Akın İpek'e 77 Yıl Hapis Cezası İstemi Ecem Şenol
Bu içerik 2530 kez okundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün finans kaynaklarına yönelik, Koza Holding bünyesindeki 22 şirkete yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede firari şüpheli Hamdi Akın İpek hakkında 77 yıl, kardeşi Cafer Tekin İpek hakkında 90 yıl diğer şüpheliler hakkında ise 10 yıl ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

İddianamede ayrıca, İpek ailesinin TMSF yönetiminde bulunan 1,5 milyar lira değerindeki şirketlerine, ortaklık payları da dâhil 'terörün finansmanı' ve 'güveni kötüye kullanma' suçlarını işledikleri gerekçesiyle el konulmasının talep edildiği belirtildi.

İddianamede, şüpheliler tarafından yapılan bağışlar ve harcamaların 'Terörizmin Finansmanı' suçu kapsamında olup olmadığının tespitine yönelik olarak MASAK tarafından 3 ayrı, sermayesinin bir bölümü halka açık olan şirketler yönünden yapılan incelemeler neticesinde SPK tarafından 6 ayrı, vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca ise 7 ayrı vergi suçu raporu düzenlendiği belirtildi.

İddianamede, soruşturma sırasında yapılan aramalarda el konulan tüm mali kayıtlar, defterler ve belgeler üzerinde bilirkişi heyetince yapılan incelemeler sonucunda düzenlenen rapor doğrultusunda Koza Holding bünyesindeki 22 şirkete Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliğince kayyum atandığı, 674 sayılı KHK’nın 19/1 maddesi gereğince de Koza İpek Holding bünyesinde bulunan ve kayyım idaresinde olan şirketlerin,  Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararı ile TMSF'ye devredildiği anlatıldı.

İddianamenin mahkemece kabul edilmesi halinde, 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmak', 'Vergi Usul Kanuna Muhalefet' , 'Güveni Kötüye Kullanmak', 'Özel Belgede Sahtecilik' ve 'Ruhsatsız Silah Bulundurmak' suçlamaları yöneltilen 45 şüpheliden Hamdi Akın İpek 77 yıl, kardeşi Cafer Tekin İpek 90 yıl, diğer şüpheliler ise 10 yıl ile 30 yıl arasında değişen hapis cezasıyla yargılanacağı öğrenildi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kıbrıs'ta Askeri Üsse Bombalı Saldırı

Koza İpek Holding İddianame Hapis Cezası FETÖ Akın İpek Cafer Tekin Şirket Suç Finans Mali Kayıt Defter Kayyum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500