Akıncı Üssü Cezalandırılıyor

TSK’daki cunta yapılanmasının başlattığı darbe girişiminin merkezi olan ‘Akıncı' 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın adı, Hava Kuvvetleri tarafından “Mürted” olarak değiştirildi.

Akıncı Üssü Cezalandırılıyor
Akıncı Üssü Cezalandırılıyor Aylin Köyatası
Bu içerik 1612 kez okundu.

15 Temmuz’da askerlerin tanklarla 15 Temmuz Şehitler (Boğaziçi) Köprüsü’nü kapatmasıyla başlayan darbe girişiminin merkezlerinden biri de Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’ydı. Yaşanan olaylar sonrasında mecliste de “mürted” göndermelerine maruz kalan üssün adı Hava Kuvvetleri’nin talimatıyla değiştirildi.

Meydan Komutanlığı Seviyesine Düşürüldü

Türk askeri nizamı gereği sadece askerlerin değil; görevde başarısız olunan veya ihanet girişiminde bulunulan kışla, üs gibi görev yerlerinin de cezalandırılması uygulanan yöntemler arasında. Bu doğrultuda Mürted Ovası’nda konuşlanmış Akıncı Üssü’nün adı 1995 yılında kaldırılan eski ismini yeniden aldı. Ayrıca 1960 yılında başkenti koruması amacıyla kurulan üs, tugay komutanlığı seviyesinden meydan komutanlığı seviyesine düşürüldü.

Darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında alınan kararlarla Akıncı Hava Üssü’nün yapısında da değişikliğe gidildi. Hava Kuvvetleri’nin organizasyon yapısına göre; hava meydan komutanlıklarında filo bulunmuyor. Sadece intikal edildiğinde diğer filolar tarafından kullanılıyor. Buna göre; üste bulunan üç F-16 filosu kapatılırken; 141, 142 ve 143’üncü filolara ait 60’a yakın F-16 ise Konya, Merzifon’a (pisti tamirde olduğu için filolar Erzurum’da) ve Eskişehir’e gönderildi. Üssün meydan komutanlığı seviyesine düşürülmesiyle beraber komutanlık görevine de albay rütbesindeki bir asker getirildi.

Teknoloji Merkezi Haline Gelecek

Üssün sınırlarında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesisleri bulunuyor. Akıncı’nın hava meydanı statüsüne çevrilmesiyle birlikte üssün aynı zamanda havacılık teknoloji merkezi olarak da geliştirilmesi, bir test merkezi haline gelmesi de planlanıyor. Halen TAI’nın tasarladığı Hürkuş, T-129 ATAK helikopteri ve ANKA İnsansız Hava Araçları’nın testleri burada gerçekleştiriliyor. Bölgede kurulacak havacılık organize sanayi ile burada imal edilecek parçaların Mürted üzerinden taşınması hedefleniyor.

"Kafir" Anlamında Kullanılıyor

Arapça'da "İslam dininden ayrılan, dinden dönen, dini reddeden" anlamına gelen mürted kelimesinin kökeni 1402'deki Osmanlı ile Timur’un arasında geçen savaşa dayanıyor. Bu savaşta saf değiştirerek Timur tarafına geçen Kara Tatarlar ve bazı Anadolu beylikleri sebebiyle Osmanlı’nın yenilmesi ve padişah Yıldırım Beyazıd’ın esir düşmesi sonrasında bölge Mürted olarak anılmaya başlanmıştı. 

15 Temmuz Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı Mürted OHAL Türk Havacılık ve Uzay Sanayi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500