istanbul escort

AKP Ahmet Türk’ün Mazbatasını İstedi

AKP İl Başkanlığı, yerel seçimlerde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün mazbatasının, OHAL döneminde başkanlık görevinden alındığını gerekçe göstererek ikinci sıradaki AKP’li adaya verilmesini istedi.

AKP Ahmet Türk’ün Mazbatasını İstedi
AKP Ahmet Türk’ün Mazbatasını İstedi Meltem Yüksel
Bu içerik 774 kez okundu.

AKP İl Başkanlığı, geçen dönem Ahmet Türk’ün yerine kayyum atanarak Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkanlık görevinden alındığını öne sürerek, mazbatanın ikinci sıradaki AKP’li Mehmet Vejdi Kahraman’a verilmesini istedi. İl Seçim Kurulu bu talebi reddetti, fakat Türk’e mazbata verilmesi konusundaki nihai kararı YSK’ye bıraktı.

AKP, kendi ilan ettiği ve olağanüstü yetkilere kavuştuğu OHAL uygulamalarının antidemokratik sonuçlarını kullanmayı sürdürüyor. Diyarbakır, Siirt ve Kars’ın ardından bu kez de Mardin’de AKP’liler, OHAL döneminde alınmış kararlara dayanarak, belediye başkanlığı koltuklarının kendilerine verilmesini gerektiğini savunuyor.

Başvuruyu değerlendiren Mardin İl Seçim Kurulu AKP’nin başvurusunu reddetti. Kurul kararında 2972 Sayılı Mahalli İdareler Kanunu’nun 9’uncu maddesi ve 2989 Sayılı Milletvekili Seçim Kanununun 11’inci maddesine atıfta bulunarak, Türk’ün seçilmesinde kanuna bir aykırılık olmadığını belirtti. Bu kararın ardından Mardin İl Başkanlığı’da kurulun ret kararı nedeniyle YSK’ye başvurdu. Türk’ün avukatları ise mazbatanın verilmesi için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. İl Seçim Kurulu, YSK’nin AKP’nin başvurusu ile ilgili kararının beklenmesi gerektiğine işaret ederek, mazbatayı vermedi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

 

AKP OHAL Ahmet Türk Mardin Mazbata
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu