''AKP MHP İttifakı Referanduma Yönelikti''

AK Parti ile MHP’nin referandum öncesinde başlayan ittifakını değerlendiren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, bu ittifakın referandum ittifakı olduğunu ve siyasi bir birliktelik olmadığını ifade etti.

''AKP MHP İttifakı Referanduma Yönelikti''
''AKP MHP İttifakı Referanduma Yönelikti'' Ecem Şenol
Bu içerik 855 kez okundu.

AK Partili Ensarioğlu, partisinin MHP ile referandum sürecinde başlayan ittifakını ile doğu ve güneydoğu bölgelerindeki yeni politika arayışını BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'e değerlendirdi.

AK Partinin’nin Kürtlere yönelik yeni bir politikaya girişmediğini söyleyen Ensarioğlu, yeni Bakanlar Kurulu için, Bakanlık’ın bir tercih meselesi olduğunu, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın, birlikte çalışacağı ekibi belirleyeceğini ifade ettikten sonra, hükümet meselesinin bu açıdan başka bir şey olduğunu kaydetti. Doğuyu ve güneydoğuyu yok sayan bir siyaset izlemenin mümkün olmadığını ve bunun hiçbir partide olmaması gereken bir anlayış olduğunu sevinen Ensarioğlu, eğer Kürtler yok sayılırsa MHP’nin ve CHP’nin olduğu gibi bölgede birer tabela partisine dönüşeceğini ve sadece tabelaları olduğunu, kendilerinin olmadığını belirtti.

AK Parti’nin MHP ile kurduğu ittifakın yalnızca referandum ile sınırlı olduğunu ve devamının gelmeyeceğini savunan Ensarioğlu, zamanında Refah Partisi, MHP ile ittifak kurduğunda çok fazla oy kaybı yaşadığını ve kendilerinin kurdukları ittifakın da referanduma yönelik bir ittifak olduğunu ve bu ittifakın zihinsel ve siyasi bir birliktelik anlamına gelmeyeceğini, AKP ve MHP’nin iki ayrı parti olarak birbirinin rakibi olduğuna değindi.

Referandumda MHP ile kurulan ittifakın bölgede negatif bir etki oluşturmadığını savunan Ensarioğlu, bu ittifakın en büyük sorumlusunun HDP olduğunu iddia etti. HDP’nin AK Parti’yi 2010 referandumunda, 7 Haziran sonrasındaki hükümet kurma çabalarında ve başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği referandumunda desteklemediğine vurgu yapan Ensarioğlu, destek vermedikleri zaman başkasının verdiği desteği sorgulama hakkının da olmayacağını belirtti. Burada HDP’nin günahının da aranması gerektiğine değinen Ensarioğlu, HDP’nin 7 Haziran sonrası ve referandumdaki tavrının nedeni ile AK Parti’nin MHP ile ittifakının Kürtler tarafından makul karşılandığını ifade etti.

AKP’nin kurulduğu günden bu güne Kürtleri yok sayan bir anlayışta olmadığını öne süren Ensarioğlu, partinin referandumda güneydoğuda oylarının tamamını arttırdığını ve oyunu artırmadığı tek bir güneydoğu vilayeti olmadığını kaydetti. Batıda da özellikle güneydoğulu vatandaşların yaşadığı semtlerde oy artışları yaşandığını ve diğer yerlerde ise oyların düştüğünü belirten Ensarioğlu, Güneydoğuya ve Kürtlere negatif bir bakış açısının, bu nedenlerle olmadığını ve kabul edilemeyeceğini belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

CHP'li Emir'den Hakimlerle İlgili Flaş Açıklama

 

Milletvekili Açıklama AKP MHP İttifak Galip Ensarioğlu Diyarbakır Milletvekili Siyasi Briliktelik CHP HDP Kabul Tavır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500