AKP’li Vekiller 'Paradise Belgeleri'nin Araştırılmasını Reddetti

HDP'nin Başbakan Binali Yıldırım’ın çocukları ve akrabalarıyla ilgili ortaya atılan skandal Paradise Papers belgelerinde bulunan off-shore şirketlerinin araştırılması için Meclis’e verdiği önerge reddedildi.

AKP’li Vekiller 'Paradise Belgeleri'nin Araştırılmasını Reddetti
AKP’li Vekiller 'Paradise Belgeleri'nin Araştırılmasını Reddetti Meltem Yüksel
Bu içerik 554 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın çocukları ve akrabalarıyla ilgili Paradise Papers’ta yer alan off-shore şirketleri hakkında soruşturma açılmasını isteyen HDP’nin verdiği önerge TBMM Genel Kurulu’nda AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Bunun üzerine CHP de dün off-shore hesaplarının araştırılması için önerge verdi.

HDP’nin önergesi TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşüldü. HDP’li Mithat Sancar, “paradise papers” olarak anılan belgelerde Yıldırım’ın çocukları hakkında belgeler bulunduğunu belirtti.  Sancar, “Ortada iki ihtimal olabilir: Vergi kaçırma ve vergiden kaçınma. Her ikisi bir arada gerçekleşebiliyor” dedi. Vergiden kaçmanın ahlaki bir sorun olduğunu vurgulayan vekil, “Başbakan soruşturma açılsın diyor. Çocuklarımın dokunulmazlığı yok diyor. Ama bu sorulara yanıt verilmeli: Bu yatırımlarla ülkeye verdiği kayıp nedir? Bu ahlaki midir? Bu ilişkileri Türkiye’deki şirketler üzerinden yapsaydı Türkiye’de ödeyecekleri vergi nedir? Malta’da yaptıkları için elde ettikleri kazanç nedir? Şirketlerin faaliyetlerinin ne kadarı Türkiye’yle bağlantılı?” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın çocuklarının Malta’da faaliyet gösteren bir şirketinin Türkiye’den ihale aldığını da söyleyen Sancar, sürekli yerli ve milliden söz eden bir iktidar net açıklama yapması gerektiğini, yoksulun üzerinde vergi varken, Başbakan’ın çocuklarının vergi vermemek için başka ülkede şirket açtıklarını ve bunun da hesabının verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP de dün konuyla Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu. Önergede “Parti genel başkanları ile başbakan ve bakanların, vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetlerinin ve bunların kaynaklarının araştırılarak tespit edilmesi ve alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” denildi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Merkez Bankası Dövize El Attı

HDP Başbakan Binali Yıldırım Paradise Papers TBMM Meclis AKP CHP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500