AKP'nin 'Tecavüzcü' Seviciliği

AK Parti TBMM’de, yine tecavüzcüleri koruyan bir önergeye imza attı.

AKP'nin 'Tecavüzcü' Seviciliği
AKP'nin 'Tecavüzcü' Seviciliği Yaren Yalçın
Bu içerik 2308 kez okundu.

AK Parti TBMM’de, yine tecavüzcüleri koruyan bir önergeye imza attı. “Cinsel istismar” suçlarında mağdur ile tecavüzcünün evlenmesi durumunda ertelenecek cezayı öngören önergeyi dün akşam TBMM’ye sundu.

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, gece yarısı apar topar TBMM’ye sunulan AK Parti skandalını şu ifadelerle duyurdu; “AKP, kadını tecavüzcüsüyle evlendirip, tecavüzü meşrulaştıran önergesini yeniden Meclis’e getirdi. Tecavüz normalleşiyor, tecavüzcü aklanıyor.”

CHP Milletvekili Musa Çam da Twitter adresinden “Akp Meclis’te son dakika önergesiyle çocuk yaştaki kıza tecavüz eden sapıkla evlenmesiyle cani cezadan kurtulacak” şeklinde duyurdu ve AKP’nin tecavüzcüleri kurtaracak çoğunluğu sağlayamadığı için önerge görüşmelerini Cuma’ya ertelediğini kaydetti.

TBMM’ye sunulan tecavüzcüyü koruma önergesinde şu ifadeler yer alıyor;

“Cebir, hile, tehdit veya iradeyi etkileyen başka bir sebep olmaksızın, 16.11.2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki şartlara bakılmaksızın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmediği takdirde cezanın infazının ertelenmesi kararlaştırılır. Zamanaşımı süresi içerisinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi durumunda fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam edilir. Bu fıkra gereğince fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kamuoyunda tartışmalara sebep olan akıl almaz önergenin kabulüne yönelik Twitter hesabından açıklamada bulundu. Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmediğini savunan Bozdağ, konunun bilerek ve istenilerek çarpıtıldığını söyledi.

Düzenlemenin cebir, hile, tehdit ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle birlikte olanları, yani ‘tecavüzcü’leri kesinlikle kapsamadığını belirten Bozdağ, AKP savunmasını  şu şekilde sürdürdü:

“Cebir, hile, tehdit ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple cinsel istismar suçunu işleyenler yani tecavüzcüler, bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme, sadece evlenmiş fakat yaş şartı sebebiyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri durumunda uygulanacaktır. Düzenleme, sadece dışarıdaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir. Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye’de en önemli tedbirleri AKP hükümetleri aldı. Eski TCK’daki evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (eski TCK. 423,434’ü) 2004’te AK Parti kaldırdı. Eski TCK:’da ‘adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler’ başlığı ile düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK:’da ‘kişilere karşı suçlar’ kısmında ‘vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’ arasına AK Parti hükümeti aldı. Eski TCK.’da evlenme vaadi ile kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de AKP hükümeti aldı. Erken yaşta evliliklerin önüne geçebilmek için zorunlu eğitimi 12 yıla AKP çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığını koyma dahil önemli adımları atan AKP’yi buradan vurmak haksızlıktır.”

 

akp cinsel istismar meclis tecavüzcü koruma önergesi chp tuncay özkan musa çam adalet bakanı bekir bozdağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500