Akşener İçin Zaman Daralıyor

MHP Genel Merkezinden kesin çıkarma talebiyle Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevk edildiğine dair yazı Meral Akşener'e gönderildi.

Akşener İçin Zaman Daralıyor
Akşener İçin Zaman Daralıyor Yaren Yalçın
Bu içerik 764 kez okundu.

MHP Genel Merkezinden kesin çıkarma talebiyle Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevk edildiğine dair yazı Meral Akşener'e gönderildi.

Parti yönetimi, tüzüğün 11, 78  ve 81. maddeleri gereğince disiplin kuruluna sevk edilen Akşener'in yanı sıra  Çağrı Heyeti üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'e de konuyla ilgili  yazıyı iletti.

Parti tüzüğünün disiplin ile ilgili 73. maddesinde "Disiplin Kuruluna sevk edilen partili kendisini sözlü veya yazılı savunabilir. Savunma için süre, savunmaya davet yazısının tebliğinden itibaren 15 gündür. Ancak, seçimlerde ve herkesin gözü önünde veya yayın yoluyla işlenen disiplin suçlarında bu süre 7 gündür" ifadesi bulunuyor.

Tüzüğün partili üyelerin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 11, disiplin cezalarını gerektiren halleri kapsayan 78 ve disiplin kuruluna tedbirli olarak sevki içeren 81. madde doğrultusunda haklarında işlem başlatılan isimler, 73. madde dolayısıyla savunmalarını tebliğden itibaren bir hafta içerisinde vermeleri gerekiyor.

TÜZÜK TARTIŞMASI

Muhalif hukukçuları, MHP Genel Merkez’in Meral Akşener'i disiplin kuruluna sevk edemeyeceğini iddia ediyor. Söz konusu hukukçular, 19 Haziran'da düzenlenen olağanüstü kurultayda partiden ihraca yönelik maddelerin delegeler tarafından iptal edildiğini, genel merkezin itirazına kadar değiştirilmiş tüzüğün 5 gün "yaşadığını" ve mahkeme tarafından iptal edilmediğini ancak yürütmesini durdurduğunu savunuyor.

Genel merkeze yakın hukukçular ise parti tüzüklerinin de idari ve anayasa yargısında olduğu gibi "özel hukuk" kapsamında olduğunu, bu sebeple mahkeme tarafından yürütmesi durdurulan bir tüzüğün durumu belli oluncaya kadar ondan önceki tüzüğün geçerli olduğuna bu anlamda genel merkezin uygulamasının hukuka uygun yapıldığına işaret ediyor.

 

mhp genel merkezi disiplin kurulu meral akşener parti tüzüğü gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500