Ali İsmail Ölümünün 4. Yılında Anılacak

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir'de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın, ölümünün 4'üncü yıldönümünde doğum yeri olan Antakya'da çeşitli etkinliklerle anılacağı duyuruldu.

Ali İsmail Ölümünün 4. Yılında Anılacak
Ali İsmail Ölümünün 4. Yılında Anılacak Ecem Şenol
Bu içerik 782 kez okundu.

Ali İsmail Korkmaz'ın düşlerini hayata geçirmek amacıyla kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından düzenlenen anma etkinliği saat 18.00'de Ekinci Mezarlığı'ndaki kabir ziyareti ile başlayacakken, 20.00'de Sümerler Amfi Tiyatro'da gerçekleşecek katılımın ücretsiz olduğu anma etkinliğinde Jehan Barbur, Grup Abdal ve ALİKEV Müzik Topluluğu’nun sahne alacağı açıklandı. Ayrıca Ali İsmail'in yeğeni Tuana ve Sanatorium Müzik ve Bale Akademisi öğrencileri bir bale gösterisi yapacağı anma töreni öncesinde de ALİKEV Fotoğrafçılık Kulübü'nün fotoğraf sergisi açılacağı belirtildi.

Henüz 17 yaşındayken 'Toplum İçin Gençlik' isimli bir hareket başlatmış olan Ali İsmail Korkmaz, arkadaşlarıyla örgütlenerek yaşlılar, öğrenciler, engelliler ve çevre için birçok gönüllü proje gerçekleştirdi. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. Bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporlayıp günlüğüne yazıyordu. Ailesi evlatlarının adına vakıf kurduğunda 'Düşlerindeki Özgür Dünya' için yola devam ettiğini söyledi.

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013'te Eskişehir'de evine dönerken aralarında sivil polisin de bulunduğu kişiler tarafından dövüldü, 38 gün sonra yaşamını yitirdi.

Kamuoyu ve ailesinin baskıları ile soruşturma derinleştirildi, silinmiş güvenlik kameraları görüntüleri de ortaya çıkarıldı. Korkmaz'ı dövdükleri belirlenen İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar ile polis Mevlüt Saldoğan tutuklandı. Olay yerinde bulunan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi polis memurları Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut'a 10 yıl, fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e 6'şar yıl 8'er ay, Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verirken polis memurları, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise beraat etti. İtiraz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay, Ebubekir Harlar'a verilen hapis cezasını az bulurken beraat eden polis memuru Hüseyin Engin'in ise cezalandırılmasını istedi. Diğer sanıklar yönünden ise karar onandı. Yeniden yapılan yargılamada Engin'e 7 ay 15 gün, Harlar'a ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Oslo'da Silahlı Saldırı: 4 Yaralı

Ali İsmail Korkmaz Gezi Olayları Eskişehir Hatay Anma Töreni Vakıf Etkinlik Jehan Barbur Sahne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500