Almanya Geri Adım Atıyor

Alman Der Spiegel Dergisi, “Hükümetin, Alman Federal Meclisi’nin aldığı 1915 Ermeni soykırımı olaylarına ilişkin karara mesafeli olduğunu” açıklayacağını iddia etti.

Almanya Geri Adım Atıyor
Almanya Geri Adım Atıyor Aylin Köyatası
Bu içerik 836 kez okundu.

Geçtiğimiz Haziran ayında Almanya Federal Hükümeti’nin 1915 sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi üzerine Türkiye ile Almanya arasında gerilen ilişkilerin, Almanya hükümetinin açıklama yapmasıyla yumuşaması bekleniyor.

Der Spiegel’in iddiasına göre; Almanya, İncirlik Üssü’ndeki askerlerini ziyaret edebilmek için Türk hükümetine yönelik bir adım atmayı planlıyor. Bu doğrultuda Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Başbakanlığı arasında uzlaşmaya varılarak Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in açıklama yapması düşünülüyor.

Kararın Hukuki Bir Anlamı Yoktur

Söz konusu açıklamada kararın hukuki bir anlamı olmadığının vurgulanması ve “Almanya Federal Hükümetini’nin aldığı bu karar, Alman hükümeti nezdinde bağlayıcı değildir” cümlesinin kurulması bekleniyor. 

Seibert’in açıklama yapmasına karar verilmesinin sebebi olarak; Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in konuyla ilgili açıklama yapmak istemediği, Başbakan Angela Merkel'in ise “Erdoğan'ın önünde eğildi” imajı vermemek için açıklama yapmayacağı iddia edildi.

Alman Hükümetinin Kararında Değişiklik Olmaz

Haberde, Merkel'in daha önce söz konusu meclis kararını iyi bir fikir olarak görmediği ve Dışişleri Bakanı Steinmeier'in de 1915 olaylarına ilişkin "soykırım" ifadesini kullanmaktan kaçındığı hatırlatılarak, bu açıklamanın Almanya Federal Hükümeti’nin kararında bir değişiklik yapmayacağı belirtildi. 

Almanya 1915 olayları Der Spiegel Angela Merkel Steffen Seibert Ermeni Soykırımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500