Altan Kardeşler ve Ilıcak Hakkında Karar

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı davada, mahkeme tüm sanıkların tutukluluğunun devamına karar verdi.

Altan Kardeşler ve Ilıcak Hakkında Karar
Altan Kardeşler ve Ilıcak Hakkında Karar Ecem Şenol
Bu içerik 811 kez okundu.

26. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci yazar Ahmet Altan, Prof. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin yargılandığı '15 Temmuz darbe girişimine iştirak' iddiasıyla açılan davada sanıkların tahliye taleplerini reddetti.

Davanın bir sonraki duruşmasının 19 Eylül'de görüleceği belirtilirken, duruşmanın 5. gününde sanık avukatları savunmalarını yaptığı ve müvekkillerin tahliyelerinin istendiği duyurulmuştu. Duruşma saat 10.40’ta Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok'un konuşmasıyla başlarken, konuşmasında Veysel Ok, savcının müvekkillerin FETÖ'ye süreklilik arz eden eylemleriyle yardım ettiğini öne sürdü. Bir algı yaratmaya çalışıldığı ve soruşturmayı başlatan ihbar e-mailini bile iddianameye koymayı unutan bir savcının söz konusu olduğunu ifade eden Veysel Ok, oysa her şeyin o ihbarla başladığını ve savcılığın polisin gönderdiği beş yazı, bir TV programı dışında hiç delil toplamadan polis fezlekesini iddianame diye sunduğunun altını çizdi.

Ok, bunun fezlekeye farklı iddianamelerden intihal yoluyla eklenmiş bölümlerden ibaret bir iddianame olduğunun ve Basın Yasası, Anayasa ve AİHS'den bîhaber polisler savcının önüne söz, yazı, haber dışında bir delil koymadığını ifade etti. Yasaları bilmesi gereken savcının ise polisin getirdiği söz, yazı, haber dışında herhangi bir delil bulmadan iddianameyi yazdığını ve savcının cemaatin terör örgütü niteliği kazanması tarihini 2016 olarak belirlediğini ifade eden avukat Ok, bu tarihin iddianameyi tek başına çürüttüğünü ve FETÖ terör örgütü niteliğini savcıya göre 2016'da kazandıysa, 2008-2016 arası HTS kayıtlarının iddianamede ne işi olduğu sorusunu sordu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Eski AKP'li Vekil ByLock'tan Gözaltında

Nazlı Ilıcak Ahmet Altan Mehmet Altan Dava Darbe Girişimi FETÖ Mahkeme Karar Tahliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500