"Altyapılarda Cinsel İstismar Oldukça Fazla"

İngiltere’de ortaya çıkan taciz skandalının ardından Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in konuyla ilgili görüşlerine başvuruldu.

Yaren Yalçın
Bu içerik 2253 kez okundu.

İngiltere’de ortaya çıkan taciz skandalının ardından Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in konuyla ilgili görüşlerine başvuruldu.

103 sayfalık faaliyet raporunun ilk maddesini Esenlik ve Çocuk Koruma Programı’na ayırdıklarını belirten Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapılardaki çocuk istismarına son vermek için birçok önlem aldıklarını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’de göreve başlar başlamaz, bu konuya yönelik bir birim oluşturulmasının talimatını verdiğini kaydeden Fatih Terim, bu proje uygulanmaya başlandığında çok zor, büyük ve derin sorunlarla karşılaştıklarını, fiziksel ve duygusal istismardan çok daha önemli olan cinsel istismarın bir hayli fazla olduğunu belirterek, kulüpler ve bakanlıkların yanı sıra İstanbul Üniversitesi ile işbirliği halinde olduklarını, istismara meyilli antrenör, idari veya yöneticileri takip ederek sistemin dışına almaya karar verdiklerini aktardı.

Futbolda istismarın her türlüsünün bildirilebileceği bir birim kurduklarını belirten Terim, bu birime en fazla şikayetlerin antrenörlerle ilgili geldiğini, birime ulaşanların istismarcıları şikayet ederek yardım istediklerini, önceleri örtbas edilen olayların artık kendilerine ulaştığını, çocuk için sadece antrenörleri değil, ağabeyleri ve amcalarının bile tehlike arz edebildiğine dikkat çekerek, bu şahısları toplumdan ayıklamak için herkesi göreve davet etti.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde meydana gelen cinsel taciz olaylarından haberdar olduklarını kaydeden Terim, ayrım gören çocuk sporcular ve cinsel içerikli sohbetler, fiziksel, duygusal hatta cinsel taciz vakalarına el koyduklarını, adli mercilere intikal etmiş 10’dan fazla olay olduğunu, bazı davaların soruşturmasının devam ettiğini, bir ihbarda ismi geçen antrenörün yurtdışına kaçtığını bildiklerini söyledi.

türkiye futbol federasyonu tff türkiye futbol direktörü fatih terim cinsel istismar altyapı antrenörler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500