"Ancak Ben Öldükten Sonra Yayımlayın"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İran'a saldırı hazırlıkları yaptığı ve 'felakete neden olacak' bu planı dönemin Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in engel olduğu iddia edildi.

Tuğba Önkibar
Bu içerik 1212 kez okundu.

Günler önce hayatını kaybeden İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in iki öncesinde Jerusalem Post gazetesine verdiği röportajın gizli bölümü yayınlandı.

Peres’in “Ancak ben öldükten sonra yayınlarsınız” dediği kısımda, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun İran’a saldırı planladığını ve planı Peres'in bizzat engel olduğunu açıklıyor.

“SONUÇLARI FELAKETE NEDEN OLURDU”

Jerusalem Post’ta yayınlanan kısımda Peres’in şu cümlelerine yer verildi: “Detay vermek istemiyorum fakat Netanyahu'nun İran’a saldırmaya hazırlandığını ve benim onu durdurduğumu söyleyebilirim. Netanyahu’nun İran’a saldırmasına engel oldum. Ona sonuçların felaket olabileceğini söyledim.”

İsrail İran’ın nükleer projelerini onaylamıyor ve P5+1 ülkeleriyle ile vardığı anlaşmayı başından itibaren sert bir şekilde eleştiriyordu. Netanyahu, nükleer silaha sahip İran’ın İsrail ve bölge ülkeleri için direkt olarak tehdit oluşturduğunu her fırsatta söylüyordu.

Felç geçiren Şimon Peres 28 Eylül’de hayatını kaybettiğinde 93 yaşındaydı.

binyamin netanyahu şimon peres israil iran nükleer dünya gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500