Ankara'da Gösteri Yasağı Geldi

Ankara genelinde 2017 Ağustos ayı boyunca park, bahçe ve umuma açık alanlarda açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser gibi toplu etkinlikler yasaklandı.

Ankara'da Gösteri Yasağı Geldi
Ankara'da Gösteri Yasağı Geldi Başak Tatar
Bu içerik 708 kez okundu.

Ankara Valiliği, açıklama yaparak il genelinde 2017 Ağustos ayı boyunca park, bahçe ve umuma açık alanlarda açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser gibi toplu etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

OHAL kapsamında KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen,ve işe geri dönmek için açlık grevi yaptıkları sırada gözaltına alınıp tutuklanan DHKP-C Kamu Emekçileri Cephesi mensubu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek ve tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla 24 saat boyunca parklarda açlık grevi ve oturma eylemi düzenleneceğine dair istihbarat alındığı belirtildi.

Bu tür eylemlerin, mevsim şartları da göz önünde bulundurulduğunda hava sıcaklığından dolayı vatandaşların parkları yoğun olarak tercih etmesinden ötürü çevreye rahatsızlık verebileceği, DEAŞ terör örgütü ve benzeri örgütlerin, katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği; böylelikle kamu güvenliğini tehlikeye düşürebileceğinin değerlendirildiği aktarıldı.

Bu nedenlerle Ankara genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda, 2017 Ağustos ayı boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser ve bu gibi toplu etkinliklerin; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklandığı kaydedildi.

Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında ise fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacağı açıklandı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Cumhuriyet Davasında 7 Kişiye Tahliye Kararı

 

ankara gösteri yasak valilik etkinlik açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500