AP'den Darbe İtirafı: Gereken Tepkiyi Veremedik

Başbakan Binali Yıldırım'la Ankara'da görüşen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz darbeden sonra gereken tepkiyi veremedikleri özeleştirisinde bulundu.

AP'den Darbe İtirafı: Gereken Tepkiyi Veremedik
AP'den Darbe İtirafı: Gereken Tepkiyi Veremedik Tuğba Önkibar
Bu içerik 713 kez okundu.

Sözü önce Schulz aldı. 15 Temmuz darbe girişimine değinen Schulz, şunları söyledi: 

Ankara'da, Müslim Brüksel'de "Bir ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı bir iPhone üzerinden televizyona çıkmak zorunda kaldı. Bununla Cumhurbaşkanı halkına bir çağrıda bulundu. Bütün insanların silahları olmadan sokağa döküldüğünü, vahşi darbe denemesine karşı çıktığını gördük. 

Türk ulusunun tarihinde şanlı bir sayfadır bu. Bu hayranlıkla izlediğimiz bir gelişmeydi. Sayın Yıldırım, bu devlet darbesi yapmak isteyen asker içerisindeki bir kanattan bahsetti. Sayın Yıldırım'a teşekkür ediyorum, bu konuyu bilmiyorduk ve gerekli tepkiyi zamanında veremedik. Türk profesörden Schulz’a: Sen kısa donla gezerken Türkiye Ortaklık anlaşmasını imzaladı 


Schulz'un ardından Başbakan Yıldırım söz aldı. Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

 "Schulz darbe girişiminden sonra ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. AB'den beklediğimiz gür sesi duymadığımızı bazı üyelerin gereken açıklamayı gereken zamanda yapmadıklarını ifade ettim. Ama aradan geçen zaman içerisinde gerçekler ortaya çıkınca zarar birebir görüldükten sonra olayın vahameti ve örgütün ne kadar büyük bir tehdit olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını görmüş oluyorum. 


 Türkiye terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele vermektedir. Bu terörle mücadelenin sadece Türk halkının güvenliği için değil bütün Avrupa'nın güvenliği için önemli olduğunu sayın başkanla paylaştım. Bu süreçte terörle mücadele yasasında iyileştirme yapmak asla ve asla bize katkı sağlamayacağı gibi bu tehdidin daha da büyüyeceği aşikardır. Bu konunun yeni gelişen şartlar altında ele alınmasının ve başka çözüm yolu bulunmasının gerekliliğini ifade ettik. Avrupa bakımından Türkiye konusunda bir kafa karışıklığımız yok ancak bazı açıklamalarla Türkiye'de bazı hoşnutsuzluklar ortaya çıktığını ifade ettim. Sorunları daha gerçekçi bir düzlemde ele almanın daha ciddi katkısı olacağına karar verdik.

 FETÖ anlaması zor bir örgüttür. Kapalı ve saydam olmayan bir örgüt. Faaliyetlerini takip etseniz bile tehlikenin boyutunu anlamanız mümkün olmuyor. Bu örgüt küresel bir tehdittir. Bugün Türkiye bu tehdidi görmüştür ve mücadelesini 15 Temmuz'da vermiştir. Türkiye büyük bir tehlikeyi kendine has yöntemlerle bertaraf etmeyi başarmıştır. Burada en büyük pay milletine aşık olan Cumhurbaşkanımızındır. Çok büyük alçakça bir darbe girişimi bertaraf edilmiş ve Türkiye'nin geleceği kurtarılmıştır. AB-Türkiye ilişkilerinin daha gerçekçi ve anlayışlı zeminde sürdürülmesi konusunda anlaşıldı. Konularımızı aracısız ve doğrudan görüşerek çözüme bağlamak en önemli hedeflerimiz arasında olacaktır. 

FETÖ terör örgütü hayatın bütün alanlarına sızmış durumda. Gazetecilerin medya mensuplarının içeriye alındığı yolunda Avrupa'da tenkitler yapıyor. Bir gazeteci terör örgütünün faaliyetlerine iştirak etmez. Bizdekilerin durumu farklı. Gazetecilik kartını alıyor ama FETÖ'ye her yönüyle destek oluyor. Siz terör örgütüyle iç içe olmuş birisine elinde gazeteci kimliği var diye hoş geldin mi diyeceksiniz? 

 AP Başkanı Schulz: Vize serbestisi kriterlerinde ısrarcıyız Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi beraber yürüyecek. Bunun için AB ve Türkiye tarafından yerine getirilmesi gereken hususlar var. Bir kısmı yerine geldi, bir kısmı yerine gelmedi. Bizim de AB'nin de yerine getirmediği hususlar var. Bunun bir istisnası var, terörle mücadele yasasının değiştirilmesi. Bugünkü şartlardan dolayı bu yasada değişiklik yapamayız. Bu bizim ölüm kalım meselemiz. Bunu bir kenara bırakırsak diğer konuların çözüme ulaştırılması için bir sorun görmüyoruz. 

Soru-cevap kısmında Schulz'a PYD lideri Salih Müslim'in Avrupa Parlamentosu'nda ağırlanması soruldu. "Bahsettiğiniz beyfendinin AP'de olduğu bilgisini burada aldım" diyen Schulz, "Bu şahsi bir ziyarettir, kurumu bağlayıcı bir ziyaret değildir. Bu ziyaret AP'yi hiçbir şeye mecbur bırakmaz. Ben şaşırdım, ben olsam kendisini davet etmezdim" ifadelerini kullandı. 


Schulz, FETÖ soruşturmasına yönelik soruya ise şu yanıtı verdi: "Biz burada tutuklamaların ve darbeyi desteklediği ileri sürülen insanların bu kadar çabuk tespit edilmesi bizi düşündürdü. Üzerinden 48 saat geçtiğinde binlerce insanın tutuklanması bizi şaşırttı. Darbenin boyutuna gelince, bunu en katı şekilde kınadık. Kendi halkına ateş eden bir orduyu sadece hor görebilirsiniz. Bunu izleyen günlerde katı ve organize bir şekilde soruşturma başlatılması bizde soru işaretleri yarattı." 

 

schulz avrupa parlamentosu darbe binali yıldırım gündem politika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500