Arakan'da Tek Taraflı Ateşkes

Myanmar hükümeti, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu tarafından Arakan eyaletinde ilan edilen tek taraflı ateşkesi reddederek, ‘teröristlerle' iş birliği yapmayacaklarını duyurdu.

Arakan'da Tek Taraflı Ateşkes
Arakan'da Tek Taraflı Ateşkes Ecem Şenol
Bu içerik 1118 kez okundu.

ARSA, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun saldırgan askeri operasyonlara yönelik geçici ateşkes ilan ettiği ifade edildi. Etnik ve dini geçmişine bakılmaksızın krizden etkilenen tüm kurbanlara insani yardım yapılması çağrısında bulunan ARSA, ateşkesin 9 Ekim'e kadar süreceğini belirtti.

Fakat Myanmar hükümeti, kendilerine ‘insani molaya karşılık vermeleri' talebinde bulunan ARSA'nın tek taraflı ateşkesini reddetti. Myanmar hükümet sözcüsü Zaw Htay, teröristlerle iş birliği yapmaya yönelik bir politikaları olmadığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, 25 Ağustos'ta ARSA'nın polis karakollarına düzenlediği saldırılar sonrası Myanmar ordusunun Arakan eyaletinde büyük bir operasyon başlatmasının ardından, 294 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'e sığındı.

Arakanlılar, Myanmar ordusunun ARSA'ya yönelik operasyonlarının toplu sivil ölümlerine yol açtığını ve yüzlerce köyün yanmasına sebep olduğunu, insanların da bu sebeple Bangladeş'e kaçtığını aktarırken, öte yandan Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Shahriar Alam, hükümetin, Arakanlı Müslümanların kaldığı Kutupalong'daki kampın yakınında, yeni gelenler için bir kamp inşa edilmesi adına yaklaşık 8 hektarlık bir alan teklif ettiğini bildirdi.

Alam, yeni gelenlerin kaydının bugün yapılacağını da sözlerine ekledi. Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama ise Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetle ilgili ilk kez konuştu.

Budistlerin çoğunlukta bulunduğu Myanmar'daki krizle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Dalay Lama, Müslümanları rahatsız eden bu insanların, Buda'yı hatırlaması gerektiğini ve onun kesinlikle bu zavallı Müslümanlara yardım edeceğini belirterek durumu çok üzücü bulduğunu kaydetti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Uçaklarda 'Ayakta Yolcu' Dönemi

 

Arakan Myanmar Müslüman Katliam Ateşkes Açıklama Kriz Dalay Lama Tibet Ruhani Lider Bangladeş Dışişleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500