Askerleri Zehirleyen Şirkete AKP MHP Kalkanı

Zehirlenme olayı bir ayda 4’üncü kez tekrarlandı. CHP’li Tur Yıldız Biçer, askere yemek çıkaran şirketin sahibinin Amasya AKP Milletvekili Haluk İpek’in ‘kadim dostu’ olduğunu öne sürdü.

Askerleri Zehirleyen Şirkete AKP MHP Kalkanı
Askerleri Zehirleyen Şirkete AKP MHP Kalkanı Ecem Şenol
Bu içerik 954 kez okundu.

Manisa'da bir ay içinde 4 defa binlerce askerin zehirlenmesine neden olan Rota yemek şirketiyle ilgili çarpıcı iddialar gündeme getirildi. Üçüncü zehirlenmeden sonra CHP'li vekillerin bu şirketi ve zehirlenme olayını araştıralım önerisi TBMM'de AKP-MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi. CHP'li Tur Yıldız Biçer, şirket sahibinin AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek'in ‘dostu' olduğunu Meclis kürsüsünden açıkladı.

Zehirlenme olayları peş peşe yaşanınca CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer, 30 Mayıs ve 13 Haziran tarihlerinde bu konuyu Meclis gündemine taşıdı. AKP-MHP tarafından reddedilen önergede CHP'li Nurlu, kışlalarda yaşanan zehirlenme vakalarıyla ilgili, Genelkurmay Başkanlığı resmi makam yetkilileri tatmin edici bir açıklama yapmadığını dile getirdi.

CHP'li Mazlum Nurlu, son yaşanan zehirlenme olayı üzerine yeniden önerge vereceklerini söyledi. Nurlu, araştırma önergesini reddeden AKP milletvekilleri dün ve bugün yaşanan zehirlenmelerden sorumlu olduklarını ve askerlerin neden zehirlendiklerinin araştırılması ve ihale alan şirketlerin siyasi bağlantılarını ortaya çıkarmak amacıyla komisyon kurulması için yeni bir önerge vereceklerini dile getirdi.

Rota şirketinin geçen yıl Maliye Bakanlığı'na verdiği yemek nedeniyle de zehirlenme yaşandığı ortaya çıktı. Bu konuyu Meclis kürsüsünden dile getiren CHP'li Tur Yıldız Biçer, Rota yemekçiliğin hazırlamış olduğu yemeklerden 5 Ekim 2016'da Maliye Bakanlığı'ndaki görevli personelin de zehirlendiğini ve Rota şirketiyle olan sözleşmenin 27 Ekim 2016'da feshedildiği bilgisini verdi.

CHP'li Biçer, yemek şirketinin sahibi ile AKP'li vekilin dost olduğunu iddia ederek Rota şirketinin ortaklarından Veysi Avşar ile AKP'li vekil Haluk İpek arasındaki kadim dostluğa binaen mi devlet kurumlarının ve kışlaların ihalelerinin Rota'ya verildiğini ve aynı şirketin birden fazla yerde zehirlenme vakası olduğunu aktardı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa Merkez Efendi Hastanesi'nde askerleri ziyaret etti. Işık'a bazı vatandaşlar ve asker yakınları tepki gösterdi. Zehirlenme olayına ‘salmonella bakterisinin' neden olduğu tespit edilirken Fikri Işık, yemek veren Rota şirketiyle sözleşmeyi sonlandırdıklarını açıkladı. Soruşturma açılan yemek şirketinin 21 çalışanı gözaltına alındı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Damat Kavurmacı Hakkında Tutuklama Kararı

AKP MHP CHP Manisa Asker Yemek Şirketi Rota Yemek Zehirlenme Salmonella Meclis Milletvekili Kürsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500