Atatürk Düşmanı Şeyhülislamın İsmi Okula Verildi

Tokat’ta yeni açılan bir Anadolu imam hatip lisesine Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk ve Kuva-yi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvasını kaleme alan Mustafa Sabri’nin adı verildi.

Atatürk Düşmanı Şeyhülislamın İsmi Okula Verildi
Atatürk Düşmanı Şeyhülislamın İsmi Okula Verildi Meltem Yüksel
Bu içerik 508 kez okundu.

Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk ve Kuva-yi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvası veren Mustafa Sabri’nin adının Tokat’ta yeni açılan bir imam hatip lisesine verildiği ortaya çıktı.

Gelen tepkiler üzerine konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Eğitim- Sen, okulun isminin derhal değiştirilmesini istedi. Mustafa Sabri’nin adının daha önce Tokat’ta kurulan vakfa verildiği ve emekli öğretmen Hami Karslı’nın açtığı davanın ardından vakfın isminin değiştirildiği de öğrenildi.

Tokat’ın eski AKP’li Belediye Başkanı Adnan Çiçek döneminde ise kurulan bir yardım vakfına yine aynı ismin verildiği de ortaya çıktı. Emekli öğretmen Hamit Karslı, “Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi Vakfı’nın isminin Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasa ile belirtilen niteliklerine ve anayasanın temel ilkelerine, hukuka, milli birliğe ve milli menfaatlere aykırı olduğu” gerekçesiyle vakfın kapatılması için 2007 yılında Tokat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. İki yıl devam eden mahkeme sürecinde vakfın ismi noter senedi ile Tokat Aşevi ve Yardım Vakfı olarak değiştirildi. Bunun üzerine mahkeme ortada şikâyet konusu olan bir vakıf kalmadığı için 2009 yılında davayı sonlandırdı. Emekli Öğretmen Hami Karslı, “Mustafa Sabri bunlar için bir tutunacak dal, çünkü Atatürk devrimlerine en önce karşı çıkanlardan birisi. ‘Türk yaratıldığım için beni affet Tanrım’ diyecek kadar ‘Türklüğe tövbe’ diyecek kadar Türk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı. Bir liseye bu kişinin ismi verilmiş, faaliyetlerini sürdürüyor ve kimseden de çıt çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

ADD Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş de, Cumhuriyet, Atatürk düşmanı, Atatürk’ün Nutuk kitabında ‘Vatan haini’ olarak tanımladığı bir kişinin ismi bu eğitim öğretim yılı başında şimdi de Tokat’ta imam hatip lisesine verildiğini söyledi. Günneş, “ İngilizlerle bir olup, İngiliz uçaklarından atılan bildirilerde ‘Kuva-yi Milliye ye yardım etmeyin, bunların katli vaciptir’ diye fetvalar veren bir Şeyhülislam bu. Bir liseye bu kişinin isminin verilmesi kesinlikle tesadüf değildir, kasıtlı yapılmıştır. Şeyhülislam Mustafa Efendi bugün birileri Atatürk maskesini takmaya çalışsa da Atatürk karşıtlarının rol modelidir ve bu geleneği, bu karşıtlığı yaşatmak isteyenlerin bir çabasıdır” dedi.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fındık ve Bademde Öldürücü Tehdit

Atatürk Mustafa Kemal Atatürk AKP Tokat Kuva-yi Milliye Mustafa Sabri Şeyhülislam Mustafa Sabri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500