Atatürk Havalimanı'na Yeni Önlemler

Atatürk Havalimanı’nda yaşanılan bombalı terör eyleminin ardından arttırılan güvenlik önlemlerine bir yenisi daha ekleniyor.

Atatürk Havalimanı'na Yeni Önlemler
Atatürk Havalimanı'na Yeni Önlemler Derya Kaya
Bu içerik 778 kez okundu.

Atatürk Havalimanı'nda yaşanılan bombalı terör eyleminin ardından artırılan güvenlik önlemlerine bir yenisi daha ekleniyor. Artık havaalanı personeli de gümrüklü alana girerken ellerindeki açık sıvı maddeleri güvenlik noktasından geçiremeyecek.Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran'da yaşanan terör saldırısının ardından arttırılan güvenlik önlemlerine çalışanlar da dahil ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı terminal binasına ilk giriş güvenlik noktalarından geçen tüm personelin kemer çıkarmasının uygulamaya konulmasının ardından yeni önlemler de eklendi. Atatürk Havalimanı'nda yeni başlatılan uygulamaya göre tüm personelin gümrüklü alana geçmek için kullandığı personel kapılarından artık ellerinde çay, kahve, açık su ve buna benzer açık sıvı maddelerle gümrüklü alana geçişi yasaklandı. Gümrüklü alana geçmek isteyen personel, ellerindeki açık sıvı maddeleri giriş kapısındaki güvenlik noktalarında bırakacak. Personel girişlerine ayrıca sıvı tarayıcı dedektörler de alınacak. Sıvı patlayıcı tespit makinesi personel kapılarından geçen tüm personelin ellerindeki kapalı olan sıvıları analiz edecek.

Sıvı Patlayıcı Tespit Cihazı Nasıl Çalışır?

Mevcut uygulamada pasaport kontrolünden geçen ve beraberindeki sıvıları uçağın kargosuna vermeyen yolcuların sıvıları çöpe atılıyor. Yeni uygulamada ise su veya benzeri sıvıları yanlarında el çantasında taşıyan yolcular sıvıları görevliye teslim edecek. Görevli sıvıyı patlayıcı tespit dedektörüne yerleştirecek. Yaklaşık 15-20 saniye sürecek işlemin ardından sıvının patlayıcı içerip içermediği analiz edilecek. Patlayıcı içermesi durumunda sıvıya el konulacak ve detaylı incelemeye alınacak. Herhangi bir patlayıcı ve tehlikeli madde içermiyorsa yolcuya geri verilecek ve yolcu sıvıyla uçağa girebilecek. 

Atatürk havalimanı güvenlik önlemleri sıvı dedektörü patlayıcı terör saldırıları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500