Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı

Atatürk Orman Çiftliği arsasında bulunan 37 bin metrekarelik alanın, yeni büyükelçilik binası yapılması için ABD misyonuna satıldığı öğrenildi.

Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı
Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı Meltem Yüksel
Bu içerik 675 kez okundu.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 senesinde talimatı üzerine Türk tarımına öncülük etmesi amacıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan 37 bin metrekarelik alan, yeni büyükelçilik binası yapılması için ABD büyükelçiliğine satıldı.

Büyükelçilik binasının Çukurambar semtindeki geniş arazisindeki inşaat çalışmaları çevresi yüksek tel örgü ve duvar ile çevrilerek sessiz sedasız başladı. Yavuz Alatan’a açıklamada bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Arazinin Atatürk Orman Çiftliği olduğu dönemde, 12 Eylül darbesinden sonra Kenan Evren'in imzasıyla Gazi Üniversitesi'ne eğitim alanı olarak devredildiğini belirtti.

Candan, daha sonra Gazi Üniversitesi TOKİ'ye devredilen arazinin ABD Büyükelçiliği'ne satıldığını ifade edip Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin nasıl talan edildiğini, AOÇ arazisinin, ABD Büyükelçiliği'ne satılması sürecinde, Bilgi Edinme Kanunu'na göre satış protokolünü istediklerini, ‘ticari sır' diye vermediğini dile getirdi.

Bir üst kurula şikâyette bulunduklarını vurgulayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, onlardan da bilgi alamadıklarını, hukuksal sürecin başladığını ve yargı yoluyla imzasız mühürsüz bir protokol gönderdiklerini, AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamayacağını ve ABD elçiliği de yapılamayacağını, Atatürk'ün emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdiğini söyleyerek, dava açmak için süreci takip ettiklerini belirtti.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİOYR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Akıncı Üssü Davasında Gülen'in Kitabı Gerginliği

 

ABD Ankara Atatürk Dava Kenan Evren Gazi Üniversitesi Mimarlar Odası Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Orman Çiftliği ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500