Atatürk'e Hakaret Yağdıran Dergi Toplatılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TV Net kanalından hakaret eden Mustafa Armağan’ın dergisi ‘Derin Tarih’e soruşturma açıldı, Mayıs sayısına toplatma kararı çıkarıldı.

Atatürk'e Hakaret Yağdıran Dergi Toplatılıyor
Atatürk'e Hakaret Yağdıran Dergi Toplatılıyor Tuğba Önkibar
Bu içerik 952 kez okundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TV Net kanalından hakaret eden  Mustafa Armağan’ın dergisi ‘Derin Tarih’e soruşturma açıldı, Mayıs sayısına toplatma kararı çıkarıldı.

Bu ay dergi ‘Latife Hanım’ın 91 yıldır gizlenen mektubu: Kemal Paşa Çakma Napolyon’dur’ kapağıyla yayımlanmıştı.

Bu ifadeler tepkiye neden olunca Remzi Kitabevi, D&R ve Migros, aldıkları kararla dergiyi raflardan indirmişti.

Toplatma Kararı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, dergiye ilişkin ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçuyla soruşturma başlatarak ‘Derin Tarih’in Mayıs sayısına ‘el koyma ve toplatma kararı’ verdi.

İktidara yakın duran Yeni Şafak gazetesinin de bünyesinde olduğu Albayrak grubunun yayın organlarından TV Net’te, Yavuz Bahadıroğlu, yazarlar Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt’un katıldığı 6 Mayıs’taki ‘Derin Tarih’ adlı programda ‘Mustafa Kemal’in gönül galerisi’ konulu bir tartışmada Atatürk’e hakaret yağdırılmıştı.

Yayında Yeşilyurt,  Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan hakkında ‘Manevi evlat’ diye bir şey olamaz. Hiçbir zaman ‘manevi evlat’ değildir, Çankaya’nın nikahsız ‘First Lady’sidir. Öğretmen, genç bir kız ‘manevi evlat’ olamaz. Senelerce kandırıldık” ifadelerini kullanırken, Armağan “Afet İnan nerede kalıyor’ dedim. Köşkte birlikte yatıp kalkıyorlar. Aynı binada” demişti.

Yeşilyurt, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ ve ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Aynı programda Mustafa Armağan da Yeşilyurt’a destek vermişti.

Programın ardından aynı adlı derginin Mayıs sayısı kapağı da tartışma konusu olmuştu.

AKİT DURUMDAN RAHATSIZ

İktidara yakın duruşuyla bilinen Yeni Akit gazetesinin haberi 'Basın Özgürlüğüne Darbe' başlığıyla yayımlaması ise sosyal medyada 'dünya tersine döndü' yorumlarına neden oldu. 

Yeni Akit gazetesi; Atatürk düşmanı tavrı ve nefret söylemleriyle sık sık halkın tepkisine neden oluyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Madencilerin Cesedine Ulaşıldı

Yeni Akit Derin Tarih Afet İnan Mustafa Armağan Süleyman Yeşilyurt Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500