Avrupa Merkez Bankası'ndan Faiz Açıklaması

Avrupa Merkez Bankası faiz oranını açıkladı ve banka beklendiği üzere faiz oranlarını ve varlık alım programını değiştirmedi.

Avrupa Merkez Bankası'ndan Faiz Açıklaması
Avrupa Merkez Bankası'ndan Faiz Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 1042 kez okundu.

Avrupa Merkez Bankası Haziran toplantısında faiz oranlarını ve varlık alım programını değiştirmeyerek, politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde eksi 0,40'ta ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te bırakma kararı aldı.

Açıklamada, faiz oranlarının bir süre daha şu anki seviyelerde kalacağı belirtilmesine rağmen yayınlanan bildiride faiz oranlarının daha fazla düşebileceğini işaret eden söyleme bu kez yer verilmemesi dikkat çekti. Bir önceki bildiride faiz oranlarının bir süre daha bu seviyelerde veya daha düşük seviyelerde kalabileceği ifade edilmişti.

Varlık alım programının, 2017 sonuna kadar aylık 60 milyar euro seviyesinde devam edeceği, programın gerekmesi halinde daha da uzatılabileceği belirtilirken, ekonomide son dönemdeki toparlanmanın para politikasına dair tartışmalara yol açtığı görülmüş ve Başkan Mario Draghi'nin sözlü yönlendirmesini ne kadar değiştireceği merak konusu olmuştu.

Karar sonrasında euro dalgalandı ve Frankfurt saatiyle 1.49’da dolar karşısında %0,2 düşerek 1,2333’ten işlem gördü. Piyasalar ise şimdi Başkan Draghi'nin basın toplantısında vereceği mesajlara odaklandı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fatih Terim'den Flaş Arda Kararı

Avrupa Merkez Bankası Açıklama Faiz Oranları Varlık Alım Program Frankfurt Euro Bildiri Başkan Mario Draghi Politika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500