Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye Kararı

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye ile müzakelerin geçici olarak dondurulması kararı çıktı.

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye Kararı
Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye Kararı Yaren Yalçın
Bu içerik 1570 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye ile müzakelerin geçici olarak dondurulması kararı çıktı.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakelerinin geçici olarak dondurulması metnini oy çokluğuyla kabul etti.

Avrupa Parlamentosu’nda yer alan Sosyal Demokratlar, Hristiyan Demokratlar, Liberal gruplar ve Yeşiller tarafından son şekli verilen metinde, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve AB Komisyonu’nun Avrupa Birliği İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye’ye yönelik hazırlanan raporlar değerlendirildi. AB’nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik görüşmelerinin Türkiye’deki antidemokratik uygulamalar sebebiyle geçici olarak dondurulmasına karar verildi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı ve Avrupa Konseyi üyesi olduğu vurgulanan metinde, başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından getirilen Olağanüstü Hal (OHAL) önlemlerinin orantısız olduğu, anayasada belirtilen temel hak ve özgürlük kurallarının ihlal edildiği, cezaevinde bulunan 150 gazeteci ve HDP’li (Halkların Demokratik Partisi) milletvekillerinin tutuklanmasına dikkat çekildi ve en fazla gazetecinin cezaevinde bulunduğu ülke olarak Türkiye gösterildi.

Siyasi gruplar tarafından hazırlanan müzakere metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın idam açıklamalarına dikkat çekilerek, idam cezasının kesin bir dille reddedilmesinin Avrupa Birliği’nin vazgeçilmez bir parçası olduğu, idam cezasının geri getirilmesi halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım görüşmelerinin askıya alınacağı kaydedildi.

 

avrupa parlamentosu ap türkiye müzakere avrupa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500